Львів минулий

Вихід УГКЦ з підпілля, “живий ланцюг” Злуки, приїзд Горбачова


…Наприкінці 1980-х нарешті дозволили дзвонити у дзвони у церквах і костелах у неділю та у релігійні свята. Небувалого розмаху набирають вертепи на зимові свята. Вони викликають потужний ентузіазм у львів’ян.

У церквах на Різдво починають ставити ялинки, відновлюється традиція освячення води на Богоявлення господнє на площі Ринок.

***

7 травня 1989 року було засновано одну з перших та наймасовішу в Україні, львівську організацію Народного Руху України, яку очолив професор фізики університету Франка Орест Влох. 

Рух розпочав широку організаційну та пропагандистську роботу. Апофеозом став «живий ланцюг» 22 січня 1990 року на відзнаку річниці Акту Злуки ЗУНР та УНР, що простягся від Івано-Франківська через Львів і аж до Києва. У ньому під національними прапорами взяли участь майже три мільйони людей.

***

Очолені Рухом демократичні сили Львівщини перемогли на весняних виборах 1990 року до верховної ради УРСР. Львівщина стала єдиною областю де в усіх 24 округах перемогли кандидати від опозиції.

***

Сміх та сарказм серед львів’ян викликав візит до міста Лева у 1989 році, останнього правителя імперії Михайла Горбачова. Вздовж запланованого маршруту кортежу Горбачова комунальники поспіхом повтикували у землю ялинки без коріння та ще й залили навколо бетоном, щоб насадження вітром не здуло. Аби стояли мертво.

***

14 вересня 1990 року у Львові під схвальні оплески та вигуки десятків тисяч людей демонтували пам’ятник комуністичному ідолу Леніну, який стояв біля Оперного театру та псував архітектурний ансамбль.

Під основою монумента виявились могильні плити зі знищених совєтами єврейських кладовищ та плити з могил січових стрільців. Комуністи ніколи не цуралися таких речей.

Львів минулий на ПЕРШОМУ ЗАХІДНОМУ.

Залишити відповідь