Чи є порушення в Львівському геріатричному пансіонаті. Репортаж із закладу

Фото: Львівський геріатричний пансіонат

Нещодавно до Львівського геріатричного пансіонату навідались представники Офісу омбудсмена України Дмитра Лубінця. В результаті візиту  вони зафіксували численні порушення. Мовляв, підопічні не мають цілодобового доступу до питної води. Їм вводять препарати, які зберігають неналежним чином.

Наступного дня в геріатричний пансіонат навідалась і знімальна група програми «ОЧІ» на «Першому Західному».

Серед порушень, які назвали представники Офісу омбудсмена України, були, зокрема, такі:

– підопічні не надають письмову усвідомлену згоду на лікування, адміністрація закладу не організовує проведення огляду підопічних лікарсько-консультативною комісією, відсутні комплексні заходи з реабілітації та фізіотерапії;

– недотримання принципу безбар’єрності, доступу до питної води, порушення санітарно-гігієнічних норм, установленої норми житлової площі з розрахунку на одного підопічного;

–- не забезпечується контроль за зберіганням інсулінових препаратів, не здійснюється фіксація випадків травмування, у зв’язку з чим можливі приховування фактів отримання тілесних ушкоджень підопічними;

– порушення права підопічних володіти, користуватися і розпоряджатися власними коштами.

Сьогодні в Львівському геріатричному пансіонаті проживає 309 підопічних. Центральний вхід обладнаний пандусами. Однак, директор закладу Микола Модь одразу зізнається, що вони є не всюди.

«Ну, як укриття в підвалі. Воно не є прилаштоване для лежачих хворих, візочників. Тому постало питання, щоб зробити укриття із заїздом, похилим пандусом в підвал. Такого зараз немає», – сказав керівник.

У холі закладу потріскана і уражена пліснявою стеля.

«До фасаду будинку прилеглий вхід, нагорі гуляють люди. Ну і відповідно, від 70-х років, коли він побудований, ніхто не міняв укриття. Тут треба робити капітальний ремонт, все зняти. Я думаю, що попробуємо цього року зробити», – зазначив Модь.

В медпункті журналістам показали, що інсулін та інші препарати зберігаються в холодильнику. На звинувачення омбудсмена працівники обурені: в той момент ампули витягли, аби зігріти.

«Це такий шмат роботи, що ми робимо. І коли, наприклад, до нас привезли внутрішньо переміщених осіб – ми їх забезпечили. Не було жодного дня, щоб вони не отримали інсулін. Ми їх оформили, все як належно», – розповіла терапевтка закладу Ольга Ванівська.

Чи були все, як належно, журналісти розпитали підопічних. Кожна кімната розрахована на двох мешканців. У ній ліжко, стіл, приліжкова тумба та вбиральня біля входу. Для Світлани Чалих пансіонат другим домом став у лютому. Їй потрібна не лише медична допомога, а й сторонній догляд. У жінки цукровий діабет і поганий зір.

«Я перенесла три інфаркти і тому я приймаю багато ліків. Інсулін колють три рази в день», – каже пацієнтка.

Відгуки інших пацієнтів такі ж. Зі слів мешканців їх доглядають, кого треба годують і купають. У фінансові справи не втручаються. У кімнати заселяють залежно від фізичних можливостей. Тих, хто мобільний – заселяють в кімнати із вузьким входом. Працює в пансіонаті і реабілітолог.

«Ходила до реабілітолога. Через ногу. Мені вже легше. Сама вже паличку хочу лишити. Я люблю рибу – то дають. Кусочки курки, котлети є», – говорить одна із пацієнток.

«В мене пенсія велика, вважається. Але 80% я повинна заплатити. Залишається 1125 гривень», – пояснила інша підопічна.

Бутильована вода – у медпунктах, які є на кожному поверсі. В обідню пору, коли вони не працюють, можна скористатись водою з водогону – кажуть працівники.  Адже поставити кулер у кожній кімнаті – дорого. Як і зробити ремонт. Заклад капітального відновлення потребує давно. Однак, виділених коштів з обласного бюджету, а це 76 мільйонів гривень, вистачає лише на основні потреби – запевняє директор закладу.

«149 працівників. Основний бюджет – це десь близько 20 млн на рік. Друге місце – це харчування і медицина. Комунальні послуги дуже багато «з’їдають», – каже  він.

Власними коштами відремонтували декілька кімнат на першому поверсі, аби адаптувати їх для людей на візках.  Однак, для комплексного ремонту, за словами Миколи Модя, потрібні капітальні видатки.

В Львівській обласній військовій адміністрації про зауваження омбудсмена знають і обіцяють відреагувати.

«В мене особисто є претензії до керівника. Не проблема в коштах. Проблема в бажанні ефективно керувати закладом. Департамент соціального захисту на це відреагує, все це перефіксується. Нададуть керівнику 10 днів для виправлення», – говорить заступник начальника Львівської ОВА Іван Собко.

А потім навідаються із перевіркою. Якщо директор не виправить зауваження, його притягнуть до дисциплінарної відповідальності.

оренда квартири Львів

Новини