Дії щодо рішучого застосування резервів – попереду – генерал-лейтенант у відставці

www.5.ua

Підрив Каховської ГЕС, зведення потужних укріплень, збільшення кількості обстрілів на окремих ділянках фронту з боку ворога свідчать про те, що росіяни бояться українського контрнаступу та всіляко намагаються йому перешкодити.

Незважаючи на це, тактичне просування військ ЗСУ продовжується. А застосування українських підготовлених резервів – попереду. У нас є перспективи і потенціал, оскільки західні партнери вже перейшли від думки, що Україні потрібно допомагати до усвідомлення того, що Україна повинна перемогти у цій війні.

Про це у програмі «Головне за день» на ТРК «Перший Західний» розповів Ігор Романенко, засновник БФ «Закриємо небо України», заступник начальника Генштабу ЗСУ (2006-2010 рр.), генерал-лейтенант у відставці.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: gdb.rferl.org

В цілому контрнаступальні дії відбуваються

– Глибина оборони ворога на Запорізькому напрямку може становити до 15 км. Наскільки складно проходити такі укріплення з військової точки зору?

– Систему оборони на цьому напрямку ворог формував протягом 9 місяців. Вона побудована досить щільно. Складається із трьох ліній. Її глибина – до 30 км. Зараз ідуть бої за ділянки, розташовані на Маріупольському, Бердянському та Мелітопольському напрямках. Ворог використовує протитанкові рови, загородження, інженерне обладнання і мінування.

Оскільки наші війська намагаються просуватися і захоплювати на окремих напрямках перші лінії та опорні пункти, то ворог із другої лінії проводить контратаки. Використовує для цього групи резервів, протитанкові та артилерії. Також підвищилася інтенсивність задіяння ворожої авіації. Щоправда, у погану погоду вона працює не так активно.

Однак на бронетехніці, що поставляється нашими союзниками є тепловізійні засоби, що дозволяють діяти в нічний час. Це значно полегшує просування вперед. На напрямках, які я назвав просування становить в межах 1-5 км. Тож робота триває.

Фото: ЗСУ

– Олександр Сирський вчергове відвідав позиції український військових на Бахмутському напрямку. Відзначив 3-тю, 5-ту, 56-ту, 57-му та 80-ту десантно-штурмові бригади і сказав, що ворог буде розбитий. Чого нам чекати на цій ділянці фронту у найближчі дні?

– На Бахмутському напрямку ми просувалися по флангах. І зараз триває окреме просування, зокрема на Півночі та Півдні. Якщо далі йти флангами, це призведе до тактичного обхвата самого Бахмута. Ворог це розуміє, відводить свої війська по місту на Схід, формує оборону навколо річки Бахмутки і, заразом, заводить резерви на ці фланги, щоб зупинити наше просування.

Якщо наші війська діятимуть з Півночі, з Сіверська, то це загрожуватиме угрупуванням противника, розташованим у Соледарі.

Фото: Сирський, Телеграм-канал

У нас є перспективи. Але нам потрібні резерви і рішення командування, зокрема Головнокомандувача та командувача Сухопутних військ України. Зараз відбувається оцінка ситуації у Запорізькій і в Донецькій областях щодо того, де залучати розвідку і виявляти слабкі місця противника, і де саме застосовувати підготовлені сили.

– Тобто у цих районах можемо отримати два напів кільця: угруповання у Соледарі і в Бахмуті. Їм доведеться або відступати, або потрапити в кільце?..

– Також можна провести оперативного рівня обхват і одночасно охопити Соледарське та Бахмутське угруповання.

Однак найкраще про цю ситуацію знає наш Генеральний штаб. Адже він враховує і наші можливості, і стан ворога для здійснення таких операцій.

У навчанні військових беруть участь 33 країни на 3 континентах

– Західні джерела говорять про те, що у контрнаступальних діях з боку сил оборони України задіяно лише чверть із підготовлених бригад. На вашу думку, чи вдалося нам уже перехопити ініціативу?

– Стратегічне перехоплення ініціативи полягає в тому, що ми розпочали наступальні дії у Запорізькій області на тих напрямках про які ми говорили. Хоча ці просування є більш тактичного рівня, тобто на декілька кілометрів, але в цілому наступальні, контрнаступальні дії відбуваються.

На Сході здійснювалася і зараз продовжується стратегічна оборонна операція. Її основне завдання – зупинити просування противника по всій лінії фронту, знищити якомога більше живої сили, озброєння і техніки противника, змусити його перейти до оборони, а самим перейти до контрнаступальних дій і щоб це відбувалося зі Сходу і до Півдня.

Щодо застосування резервів, починають рахувати 3 із 12 бригад. Нам відомо про бригади, сформовані Міністерством внутрішніх справ. Але окрім того є бригади, сформовані Збройними силами України, які проходили навчання за кордоном. Зокрема Марк Міллі, голова Об’єднаного комітету начальників штабів США на зустрічі у форматі Рамштайн наголосив на тому, що підготовку пройшли близько 60 тисяч військовослужбовців України. Зараз навчання проходять 6 тисяч українських військових. Лише американці навчали 11 тисяч. Це відбувається на 40 полігонах. У цьому беруть участь 33 країни на 3 континентах. Тобто підготовка – дуже потужна.

Тож за західними оцінками можемо сказати, що противник суттєво використав свої резерви. А у нас залишається невикористаними близько 85%.

Фото: kor.ill.in.ua

Після підриву Каховської ГЕС мають просохнути дороги

– Чи вдалося росіянам, внаслідок підриву Каховської ГЕС, отримати необхідну тактичну перевагу?

– Вони не отримали такої перемоги, яку хотіли. Але з іншого боку, за різними оцінками українських та закордонних експертів, вони затримали відповідні дії у Херсонській області десь на місяць. Зараз вода сходить. Безумовно, що росіяни хочуть повернутися на свою першу лінію оборони. Вони перекидають туди мінометне озброєння і продовжують здійснювати обстріли. До прикладу, у ніч на 19 червня кількість обстрілів Херсона збільшилася до 40.

Однак і подальші дії українських військ на цьому напрямку мають свої перспективи. Після підриву Каховської ГЕС відбулося коригування відповідних планів. Маємо розуміти, що багато залежить від погодних умов. Дороги мають бути придатними для проходження важкої броньованої техніки. До прикладу, базових натівських танків, вагою 70-100 тонн.

У динаміці тактичне просування українських військ все одно продовжують відбуватися. Хоча дії щодо рішучого застосування резервів – попереду.

Фото: МОСТ

– Путін атакував ракетами Київ саме тоді, коли у столиці були президенти африканських країн. А згодом заявив, що атакуватиме і аеродроми поза межами України, якщо там з’являться F-16. Як розцінювати такі дії та судження кремлівського диктатора?

– Думаю, потрібно зосередитися на іншому: прораховувати ситуації, якщо це буде відбуватися, яким чином не допускати такого, як правильно реагувати, як зміцнювати потенціал сил оборони України, зокрема авіаційний, як працювати із нашими союзниками і нарощувати такого року зусилля.

Передача ядерної зброї білорусам це – вистава

– Останнім часом з’являється чимало інформації про переміщення російської ядерної зброї до Білорусі. На вашу думку, чи відповідають такі заяви дійсності?

– Це – вистава, що використовується для чергового тиску на наших союзників. Адже позиція нашого керівництва давно відома: ми будемо боротися за перемогу у будь-яких умовах. Пересування ядерної зброї у Білорусь – формальне з точки зору того, що білоруси її все одно не отримають. Ця зброя буде за росіянами, а рішення – за путіним.

Але нам потрібно працювати це питання із нашими союзниками, незважаючи на їхні побоювання ескалації, зокрема ядерної. Маємо нагадати про Будапештський меморандум, відповідно до якого ми віддали усю свою ядерну зброю і тепер маємо, що маємо. Хотілось би побачити реальну реакцію Заходу, окрім занепокоєння.

Фото: росЗМІ

Зараз у НАТО відпрацювали таємний план широкомасштабної війни з рф. Вони суттєво підвищують свої оборонні бюджети. В усвідомленні вони вже перейшли від того, що Україну потрібно підтримувати так, щоб вона не програла до ситуації, щоб підтримувати настільки, аби вона виграла. Але виграла як?.. Довго, не рішуче і не швидко. Ми це бачимо по тому, як знімаються «червоні лінії» з постачання озброєння. Звісно, це – великі кошти. Але ж війна відбувається у нас, гинуть наші військові і цивільні. Це – велика ціна того, щоб вони жили не в умовах війни.

До речі, міністр оборони США Ллойд Остін ще на засіданні першого Рамштайну сформував конкретну задачу: підсумками цієї війни повинно стати ослаблення рф, щоб вона не могла вести такі війни, як зараз веде в Україні. Для цього потрібен інший рівень логістичного забезпечення. Зокрема, Андрій Мельник, заступник міністра закордонних справ України зазначає, що ці логістичні потуги потрібно збільшити в рази.

Скрін з відео: Перший Західний

Розмовляли Ярина Капітан, Стас Гордієнко

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини