Повітряна сила надасть Україні вирішальну перевагу над росіянами – Девід Дептул

Фото: The Hill

Війна на полі бою перетворилася у справжню м’ясорубку. Поліпшити становище України може потужна авіація, а саме F-16. Данія та Нідерланди погодилися надати нашій державі 61 винищувач. Поєднання багатоцільових винищувачів F-16 та далекобійних ракет JASSM дозволить змінити прорахунки поточних бойових дій.

А як зміниться ситуація, якщо до цього додати далекобійні дрони MQ-9 Reaper та літаки-невидимки F-35?  

Про це у програмі Міжнародні новини на ТРК «Перший Західний» розповів Девід Дептул, генерал-лейтенант ВПС США у відставці та декан Інституту досліджень аерокосмічних сил Мітчелла.

Відеоверсія розмови – тут.  

– Данія та Нідерланди нададуть Україні 61 винищувач F-16. Чи достатньо цього для переваги наших повітряних сил?  

– Можливість панування в повітрі залежить від багатьох факторів: виду авіації, зброї, тренування і досвіду пілотів, тактики застосування авіації та інтеграції усього цього. Зважаючи на теперішній стан української авіації, думаю, що 61 винищувач F-16 – хороша кількість для початку. Це дасть змогу панувати в повітрі у конкретних місцях, у визначений час, а також підвищить переваги українських повітряних сил та допоможе досягти необхідних цілей у боротьбі з росіянами.

Винищувачі F-16 здатні змінити правила гри

– А які моделі F-16 були б найкращими для України? І які з них готові надати Данія та Нідерланди?

– На це питання найкраще можуть відповісти уряди Данії та Нідерландів. Як я розумію, мають надати F-16, які пройшли модернізацію за стандартами НАТО. У них поліпшили ком’ютери, радари, екрани в кабіні пілотів, датчики, системи РЕБ та іншу авіоніку.

Яка модель найкраще б підійшла Україні? Думаю, що та, яку зможуть якнайшвидше доставити. В будь-якому випадку це – краще за ту авіацію, якою сьогодні володіє Україна. Це – критично важливо для Повітряних сил України.  

– Чи можуть винищувачі F-16, які незабаром надійдуть до України, змінити правила гри у війні?

– Так. Але якщо говорити прагматично, то не існує жодної магічної зброї, яка миттєво допоможе Україні перемогти у війні. Поки жодна зі сторін не досягла панування у повітрі. Війна на полі бою перетворилася у справжню м’ясорубку, що нагадує Першу світову війну. Повітряна сила є тією асиметричною перевагою, що може допомогти досягти прориву на полі бою. Це надасть Україні фундаментальну, вирішальну перевагу над росіянами. Швидкісні F-16 можуть значно вплинути на операції на Півдні, Сході та Півночі України. Вони допоможуть досягти багатьох ефектів, зокрема, точності, летальності, а також того, чого танки, артилерія чи інші наземні сили не можуть зробити самостійно. F-16 надають засоби для оптимізації та бойової злагодженості усіх родів військ і дозволяють наземним силам повністю використати ті переваги, що можуть дати лише повітряні сили.

Незважаючи на прогрес, досягнутий ЗСУ в ході контрнаступу, слід буде докласти більше зусиль для звільнення українських територій. F-16 належним чином інтегровані у планування українських операцій, трансформують прорахунки військових зусиль для витіснення російських військ. Вважаю, що F-16 мають потенціал, здатний змінити правила гри.

У F-16 – чудові шанси перемогти російську авіацію

– А чи мають F-16 перевагу над російською винищувальною авіацією?

– З технічної точки зору, сучасні російські винищувачі мають певні переваги над F-16. У деяких з них – більша максимальна швидкість, більший радіус дії чи інші технологічні переваги, що дозволяють винищувачам змінювати вектор польоту та діяти в поганих умовах.

З іншого боку, F-16 також мають деякі переваги над російськими винищувачами. Вони – легші та спритніші. F-16 – багатофункціональний винищувач. А це робить його більш гнучким, ніж російська авіація. Окрім того, F-16 більш економно використовують паливо, мають відповідно розвинену інфраструктуру та обслуговування авіації. А от нестача радянських запчастин до російських винищувачів буде збільшуватися. Тож кожна авіація має як свої переваги, так і недоліки.  

– Якщо порівняти F-16 та російський Су-35, які їх шанси у повітряному двобої?

– Зважаючи на те, як у цій війні проявилися російські пілоти, думаю, що в F-16 – чудові шанси. Українські пілоти переможуть у більшості повітряних битв.

Досягнення перемоги у повітряній битві залежить не лише від тактичних переваг одного повітряного судна над іншим. Перемога та поразка у повітряній битві також залежить від дій пілота. У повітряних боях рівних винищувачів все залежить від фаховості, навченості та спритності екіпажу.

Знищення ворожих ракет і систем ППО – перше завдання F-16

– Видання «The Washington Post» пише, що навчання наших пілотів завершиться до наступного літа. Чому це займає так багато часу?

– Тренування на F-16 містить у собі декілька елементів. По-перше, вивчення базових речей про те, як на них літати. Скільки часу це займе, залежатиме від досвіду пілота. До-друге, важливо чи він говорить і читає англійською. Третій елемент навчання полягає у практичному використанні різних систем та спроможностей F-16.

Я вже сказав, що F-16 – багатоцільовий винищувач. Він може брати участь у повітряних боях, але для цього слід навчитися використовувати радар, протидіяти ворожим радарам, застосовуючи швидкість та антирадарні ракети, а також запускати ракети та використовувати гармату 20 калібру, скидати бомби, надавати близьку повітряну підтримку для захисту наземних сил у боях. Окрім того, слід пройти практичні заняття, аби вміти застосовувати різні повітряні тактики: використовувати по 4 літаки F-16 чи 1-2 винищувачі.  

Місяць може піти лише на те, щоб навчитися літати на F-16. Однак набагато більше часу може знадобитися для того, щоб навчитися використовувати усі спроможності винищувача. Але це не означає, що пілоти не можуть брати участі у бойових діях, використовуючи лише деякі елементи, поки не навчаться усього. Тобто, все залежить від того, як проходять ці тренування.      

– А чи можуть російські системи ППО перехоплювати винищувачі F-16?

– Звісно, можуть. Але жоден компетентний пілот не піде самостійно у зону ураження ворожих систем ППО, сподіваючись, що вони не влучать по ньому. Планування повітряної кампанії передбачає створення таких умов за яких системи ППО стають неефективними. Воно передбачає пряме ураження пускових установок систем ППО. Дехто помилково вважає, що сучасні винищувачі є вразливими до ППО. Ті, хто роблять такі припущення, не мають жодного досвіду планування чи здійснення повітряної війни. Знищення ворожих ракет противника і систем ППО є першочерговим завданням винищувача F-16.

Ракети JASSM – удар по недосяжних ворожих цілях

– А чи могли б пілоти F-16 знищувати російські системи ППО на землі?

– Ні. Засоби за допомогою яких досягається така ціль, це – частина більшого набору операцій, що були спеціально розроблені для знищення наземних систем ППО.

Коли у 1991 році я розробляв повітряну кампанію операції «Буря в пустелі», Багдад був найбільш захищеним містом. Втім, ми менш як за 24 години зробили неефективними їхні системи захисту. Отже, це можливо зробити. Але це слід робити системно.     

– Україна просить США надати винищувачі F-16 та далекобійні ракети до них, зокрема крилаті ракети JASSM. Чи готовий Білий дім до такого рішення?

– Поєднання багатоцільового винищувача F-16 та далекобійних ракет дозволить змінити прорахунки поточних бойових дій. Це допоможе повітряним силам бити по російських цілях, що залишаються поза межами досяжності. Можна буде бити з такої відстані, яка зробить українські літаки менш вразливими до ворожих систем ППО. Це буде реальна перевага.

Чи готовий до такого рішення Білий дім?.. Я б додав до цього питання ще й ATACMS. І закликав би команду з Національної безпеки США рекомендувати президенту США якнайшвидше ухвалити ці рішення. Бо чим більше часу займає постачання Україні озброєння, то більше часу виграють росіяни.

Це дасть змогу бити по російських бомбардувальниках

– Як слід організувати повітряну кампанію з винищувачами F-16, яка б допомогла провести успішний контрнаступ та перемогти у війні?

– Не хочу публічно озвучувати деталі. Але в загальному слід розробити комплексний план повітряної кампанії. Слід гнучко атакувати на ключових напрямках фронту, у тих місцях і в той час, коли росіяни будуть найменше цього очікувати. Потрібно знищити їхні засоби для підтримки операцій.

Іншими словами, кампанія повітряних сил України має визначити та знищити критично важливі центри гравітації російських сил. Винищувальна авіація може налітати під час однієї місії сотні миль. Вона може швидко переміщатися з однієї ділянки фронту на іншу, несучи на собі сотні фунтів боєприпасів. У цієї авіації – потужні сенсори, що допомагає розуміти ситуацію в небі. Ця спроможність дозволить Україні бити по російських далекобійних бомбардувальниках, виявляючи та знищуючи їх пускові установки ракет, майданчики запуску дронів та ракетні спроможності винищувальної авіації, що загрожують Україні. Частиною повітряної кампанії має бути захист українських міст та протидія російській авіації для підтримки наземних сил ЗСУ.

Я описав загальну картину, оскільки вважаю, що слід уникати деталей.  

– Нещодавно у своїй статті ви закликали уряд США надати повітряні можливості, зокрема далекобійні дрони MQ-9 Reaper. Чи здатні вони обходити російські системи ППО та засоби радіоелектронної боротьби?

– Загалом жодна система озброєння, що використовує Україна, не має застосовуватися без використання взаємодопоміжних систем. Дрон MQ-9 Reaper може стати дуже ефективним компонентом для планування повітряної кампанії. Його можна використовувати там, там де він матиме очевидні переваги. Цей дрон може літати дуже довго, спостерігаючи за тим, що роблять росіяни. Також він може носити дуже ефективні засоби РЕБ і зброю, яку можна використати для протидії російській обороні та для атак по критичних цілях. Перевагою цього дрона є те, що ним можна керувати дистанційно. Ці дрони – достатньо живучі та можуть надати унікальну перевагу. Водночас, його теж слід захищати іншими елементами повітряної кампанії.

Думаю, що MQ-9 Reaper за належного використання міг би стати цінним елементом повітряної кампанії для України.

Далекобійні дрони можуть знищити ворожу авіацію

– Під час атаки по російській авіабазі у Пскові було використано далекобійні дрони. В результаті, знищено 2 літаки Іл-76. Що ви можете сказати про цю тактику?

– Це була ефективна демонстрація того, що можна зробити завдяки інноваційним тактикам та спроможностям, які надають дрони. Думаю, це може бути використано для ударів по інших російських авіабазах і об’єктах. Вважаю, що так і слід робити.    

– Чи можна завдяки цим дронам знищити стратегічну авіацію Росії?

– Звісно, можливо. Але чи вдасться це реалізувати? Все залежить від багатьох обставин і від того, де саме українці знайдуть найцінніші ресурси для протидії російському вторгненню. Окрім того, це слід збалансувати з іншими викликами з якими стикаються українці у боротьбі проти Росії.

Росія немає жодних шансів у протистоянні з F-35

– Як ці атаки дронів можуть вплинути на можливості Росії проводити повітряні кампанії проти України та наносити ракетні удари по наших містах?

– Думаю, для цього і використовується унікальний підхід із залучення дронів. Вони можуть наносити удари по російських ракетах та авіації ще до того, як вони будуть використані проти України. Це – найбільш ефективний шлях, аби їх зупинити. Дрони дають можливості це зробити.

– Як мають виглядати наші повітряні сили майбутнього, щоб стримувати Росію в небі?

– Це питання актуальне не лише для України, а й для НАТО та США. Якщо коротко, то це – сучасні збройні сили, які матимуть на озброєнні передову західну авіацію, зокрема, винищувачі F-35. Багатоцільова авіація – найкраще рішення для того, щоб оптимізувати питання між ціною та перевагами.  

– А чи мають росіяни якісь шанси, якщо зустрінуться у повітрі із F-35?

– Ні. Принаймні, не на тій авіації на якій вони зараз літають і не в такій структурі та стратегії у якій вони застосовують свої повітряні сили.

Зважаючи на те, якою є цінність технології Stealth у сьогоднішніх конфліктах та розуміючи величезні переваги літаків-невидимок вважаю, що закупівля винищувачів F-35 значною мірою допоможе стримувати російську агресію. Сподіваюся, в найближчому майбутньому побачимо, що Україна отримає винищувачі F-35.

Розмовляв Даніель Ткіє

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини