Схитрувати на іспитах майбутнім водіям не вдасться – начальник Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС

Фото: Distractify

24 жовтня сервісні центри МВС Львівської, Івано-Франківської та Закарпатської областей розпочали роботу у форматі екзаменаційних хабів. Відтак скласти теоретичний чи практичний іспит для отримання водійських прав можна у 5 підрозділах Львівської області, 2 підрозділах Івано-Франківської області та 3 підрозділах Закарпатської області.

Для цього потрібно прослухати теоретичний курс, отримати позитивну оцінку на теоретичному іспиті у сервісному центрі МВС, повернутися в автошколу для проходження практичного курсу, а отримавши навики з керування транспортним засобом, підтвердити це успішно складеним іспитом у тому ж таки сервісному центрі МВС. Схитрувати під час здачі іспитів майбутнім водіям не вдасться, оскільки за їхніми діями стежитиме велика кількість відеокамер.

Про це у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» розповів Павло Яцина, начальник Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях.

Відеоверсія розмови – тут.

– Регіональні сервісні центри ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях об’єднали в один структурний підрозділ. Відтепер центри працюватимуть як екзаменаційні хаби. Що це означає?

– Це – новий проєкт для регіональних центрів МВС. Першими об’єднали регіональні центри МВС Донецької, Луганської областей та АР Крим. За тим самим принципом в один міжрегіональний сервісний центр об’єднали Львівську, Івано-Франківську та Закарпатську області. Це дало змогу зменшити кількість керівних посад. Тепер є начальник трьох регіонів і по одному заступнику у кожному регіоні. Так само зменшилася кількість територіальних сервісних центрів. Тобто були закриті неліквідні сервісні центри, що надавали найменшу кількість послуг.

Якщо говорити про зміни, то це означає, що зменшилася кількість сервісних центрів, де можна отримати послугу зі складання теоретичної і практичної частин іспиту. Усі інші послуги, як і до цього, можна отримати в 19-ти сервісних центрах на території цих трьох областей.  

Екзаменація на прикладі Львівщини залишися у 5-ти сервісних центрах. Це – сервісний центр 4641 у Львові на вул. Данила Апостола, 4649 у смт. Зимна Вода, 4644 у м. Самборі, 4645 у м. Стрий, 4646 у м. Червонограді.

У цих екзаменаційних хабах змінилося кілька речей. По-перше, на практичний іспит можна записатися онлайн в усіх трьох регіонах. У випадку, якщо людина не може записати онлайн чи не має навичок володіння комп’ютером, може прибути до сервісного центру і взяти талончик в терміналі обслуговування.

У кожному сервісному центрі є наші власні автівки. Частково це авто, закуплені коштом територіальних громад. Тобто громадяни не обмежені у виборі транспортних засобів. Кожен може обрати автівку або навчального закладу, або сервісного центру МВС.

Навантаження на регіональні сервісні центри МВС зросли

– У зв’язку з об’єднанням сервісних центрів, наскільки було скорочено штат працівників?

– Як я вже говорив, відбулося скорочення керівних посад. Деякі сервісні центри закрили. Але кадри перейшли у ті сервісні центри, де складають теоретичний та практичний іспити. Навантаження там – досить велике. Адже після того, як відмінили кількість спроб складання практичного іспиту, людей значно побільшало. Скажімо раніше після трьох невдалих спроб людина мала йти перенавчатися. Тепер ця кількість спроб – необмежена. Громадяни мають право здавати цей практичний іспит стільки, скільки забажають.

Зараз на рівні міністерства обговорюється питання щодо підняття заробітних плат нашим працівникам. Якщо говорити про три області, то це – 390 працівників.      

– Ви сказали, що можна записатися в режимі онлайн. Інколи зробити це дуже складно. Окрім того, існують так звані «заробітчани», які беруть талончик, а потім його продають. Як будете боротися із такими явищами?

– Це не зовсім відповідає дійсності. Оскільки талон видається під конкретну особу. Тобто людина, яка його взяла не може цей талон передати. Окрім того, в нас постійно удосконалюється система роботи електронної черги. До прикладу, якщо раніше людина реєструвалася онлайн на конкретну годину, але потім від цього талону відмовилася, він одразу автоматично з’являвся в системі. Таким чином люди могли цим зловживати. Саме звідси походить поняття так званих «заробітчан», котрі могли понабирати талонів, зареєструвати їх, а потім просто відміняти, аби вони з’являлися в системі. Зараз це абсолютно не так. Вони випадають рандомно. Відтак людина не може відстежити цей талон, навіть якщо вона його анулює. Окрім того, аби зараз отримати послугу з реєстрації транспортного засобу, потрібно обов’язково внести ідентифікаційний номер. Це також ускладнює схему зловживань.

Ми постійно намагаємося удосконалювати процес керування цією чергою і систему запису. У цьому аспекті Україна – унікальна держава, оскільки саме в нашій державі послугу можна отримати день в день. Мої друзі, котрі живуть за кордоном говорять, що для того, аби обміняти посвідчення водія їм доводиться чекати в черзі до місяця часу. В Україні все набагато швидше. Також у нас є системи ЕКВ, «Дія». Ми максимально цифровізуємо наші послуги. До прикладу, аби обміняти посвідчення водія, не обов’язково звертатися до сервісного центру. Можна подати заявку онлайн, через згадані мною системи, а потім прийти до сервісного центру і забрати роздруковане посвідчення. Але це стосується тих посвідчень, де є фото. Якщо це старе посвідчення водія, спершу потрібно верифікувати усі дані і сфотографуватися у сервісному центрі.

Спочатку – теоретичний іспит, потім – іспит з водіння

– Чи змінилися правила складання теоретичного та практичного іспитів?

– Так. Певні зміни дійсно є. Насамперед людина, котра не склала теоретичний іспит не може бути допущена до практичного. Тобто людина спочатку проходить теоретичний курс. Опісля іде в сервісний центр і складає теоретичний іспит. Якщо складає його успішно, то повертається або в ту автошколу, де навчалася, або в будь-яку іншу і навчається на практичному курсі. Після отримання навиків із керування транспортним засобом і складання внутрішнього іспиту в автошколі, може складати практичний іспит у сервісному центрі МВС.  

– Говорять, що невдовзі теоретичний курс можна буде вивчити самостійно. Оскільки автошколи втрачають на вартості вивчення теоретичної частини, для того, щоб записати в автошколу потрібно заплатити 5 тис. грн, не рахуючи вартості практичних занять. Наскільки ця інформація відповідає дійсності?

– Є такі чутки. Це питання виключно до автошкіл. Якщо на законодавчому рівні їм встановили б ліміт, то це було б чудово. Оскільки демпінгувати ціну за рахунок вивільнення послуги – неправильно.  

– Але у сервісному центрі немає вимоги про те, щоб вивчення теорії проходило саме в автошколі?

– З 29 жовтня ці зміни вступають в силу. Але оскільки це – неділя, а перший робочий день територіальних сервісних центрів, які приймають теоретичний іспит – 31 жовтня, то 30 жовтня нам надано увесь порядок проходження, методичні рекомендації та інструкції щодо того, як маємо приймати теоретичний іспит в осіб, котрі пройшли самонавчання чи самопідготовку.  

Схитрувати на екзаменах майбутнім водіям не вдасться  

– Як змінився сам процес складання іспитів?

– Тепер екзаменаційні хаби обладнані багатьма камерами для того, аби повністю обмежити процес втручання до теоретичного іспиту. Відбувається постійна фіксація звуку, щоб було чутно як хтось буде підказувати. У процесі складання практичного іспиту також відбувається повна відеофіксація. Зокрема фіксуються ноги інструктора, який може натискати на педалі, а також те, як студент керує транспортним засобом. Тобто ми максимально унеможливили процес втручання як в теоретичний, так і практичний іспити. Якщо громадянин вважає, що склав іспит, а в сервісному центрі думають по-іншому, то людина має право оскаржити цей іспит.     

– Колись теоретичний і практичний курс проводилися паралельно. Тепер їх розмежували. Наскільки процес навчання затягується в часі?

– Процес навчання дійсно займає трохи більше часу. Однак вважаю це правильним. Оскільки не слід допускати до практичної частини ту людину, котра ще не вивчила теорію. Але як показує практика, студентам не важко здати теоретичні тести.

Тарифи на послугу з отримання водійських прав потрібно змінити

– Скільки коштує послуга з отримання прав?

– Якщо йдеться про вартість послуги, то тут слід виокремити кілька етапів. Це – теоретичний курс навчання. Виготовлення медичної довідки, вартістю близько 500 грн. Вартість теоретичного курсу, залежно від автошколи коливається в межах 4-8 тис. грн. Потім потрібно скласти теоретичний іспит в регіональному сервісному центрі МВС. Вартість цієї послуги – 13 грн. Після складання теоретичного іспиту потрібно записатися на практичний 40-годинний курс. Вартість кожної години занять – 350-600 грн., тобто загальна вартість курсу становить 14-22 тис. грн. Якщо студенту замало цього 40-годинного курсу, він може взяти додаткові години для навчання. Складання практичного курсу в сервісному центрі МВС – 13 грн. Якщо здача успішна, то ще 275 грн потрібно буде заплатити за бланк. Опісля людина отримує довгоочікуване посвідчення водія.

Зараз тарифікація послуг переглядається, оскільки вона є застарілою. Надіюся, що з 2024 року її буде змінено. За рахунок наповнення бюджету можна буде закуповувати нові автівки усіх категорій. Рухаємося до того, аби максимально забезпечити громадян автівками сервісних центрів.    

Довідка ПЗ:

Павло Яцина – уродженець Ужгорода. Освіту здобув у рідному місті. Згодом переїхав до Києва. Закінчив Київський національний університет ім. Тараса Шевченка, за спеціальністю правознавство. Працював у приватній сфері. Служив в ЗСУ. Згодом розпочав трудову діяльність у сервісних центрах ГСЦ МВС. Пройшов всі щаблі від рядових до керівних посад.  

7 вересня 2023 року призначений на посаду начальника Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях.

Розмовляли Уляна Лаврик, Стас Гордієнко

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини