Спалах гепатиту А на Вінниччині. Наталія Іванченко про пошук джерела хвороби та ситуацію на Львівщині

Фото: УНН

Після спалаху на Вінниччині гепатиту А, на Львівщині телефони аптек і медзакладів розриваються від дзвінків охочих щепитися від цього захворювання. Правда, вакцини обмаль. Чому так сталося, звідки недуга з’явилася, як їй запобігти та якою є ситуація на Львівщині – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» генеральна директорка Львівського обласного центру і контролю профілактики хвороб МОЗ України Наталія Іванченко.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Микита Печеник, Lviv.Media

На Львівщині спалаху гепатиту А немає

– Після новин про спалах гепатиту А на Вінничині, почали з’являтися повідомлення про хворих то на Прикарпатті, то на Тернопільщині. Якою є ситуація на Львівщині?

– Щороку у кожній області реєструється поодинокі випадки гепатиту А. Спалах – це рідкісне явище. Зокрема, на Львівщині ми говорили про спалах вірусного гепатиту А у 2008 році, після повені у Бориславі вінспостерігався тривалий час. Опісля ми мали відносно спокійну у цьому плані епідемічну ситуацію.

Фото: Рromin.cv.ua

Якщо говорити про цифри, то за підсумками десяти місяців цього року на Львівщині є 21 випадок, зокрема, два з них – за жовтень; 19 – було з січня по вересень. Але усі ці випадки роз’єднані. Бо спалах це коли хворіють люди, пов’язані єдиним джерелом інфекції і механізмом передачі. Щодо того, що в Україні випадків захворювання стало більше, то, так, кількість інформаційних повідомлень зросла. Але якщо говоримо про цифри, які є на сайті Громадського здоров’я МОЗ України, то за 9 місяців попереднього року було близько 280 випадків. За цей рік вже є трішки більше 300. Основна кількість хворих є на Вінничині, але тенденція до збільшення дійсно спостерігається. Скількох відсотків вона сягне побачимо наприкінці року.

Ця недуга має певну циклічність, один раз на 10 років кількість випадків гепатиту А зростає. Тож ми чекали цього раніше. Але то у нас поширювався пандемічний грип, то коронавірус, а гепатиту А майже не спостерігали. Сказати, що саме через це його зараз буде більше – лише одна з версій.

Тепер слід дотримуватися заходів елементарної гігієни, слідкувати за якістю питної води – це є ті інструменти, які не дадуть загостритися епідемічній ситуації.

Причиною є вода, або продукти харчування

– Ви згадали про спалах гепатиту у 2008, коли була повінь і пригадався підрив росіянами у червні Каховської ГЕС. Незважаючи на тривожне очікування спалахів недуг, тоді цього не сталося. З чим же може бути пов’язаний цей спалах на Вінничині, чи є якісь припущення?

– Мені важко сказати, з чим пов’язаний цей спалах на Вінничині. Працюють фахівці, щоб це з’ясувати. Можемо припустити, враховуючи велику кількість одномоментно хворих людей це вода, або продукти харчування. Спеціалісти вивчають певні ситуації, які були на водоканалі у той час, щоб зясувати причини розповсюдження інфекції. Коли стається аварійна ситуація і каналізаційні води якимось чином потрапляють в мережу з водопровідною, після цього відразу ж вживаються певні заходи, щоб не допустити розповсюдження вірусу. Фахівці зясовують, що саме відбулося, скільки часу тривало і чи проводилася дезинфекція.

Ви говорили про Каховку і я згадала, як тоді ж підтопило Східницю. Враховуючи особливості водопостачання, ми тоді дуже боялися, що у нас буде спалах гепатиту А. Щоб запобігти цьому водопровідну воду і криниці досліджували та хлорували. На щастя, усе минулося. Тож наше завдання на Львівщині – вивчати анамнез людей, які звертаються до лікарів, розпитувати їх чи вони не контактували з хворими на вірусний гепатит А і якщо є хоч найменші симптоми щодо ознак запалення печінки, відразу ж проводити лабораторні дослідження, аби усе встановити.

Фото ілюстративне: Pixabay

Надзвичайно важливо знайти фактор передачі інфекції

– Наразі у Вінниці у питній воді збудника не виявлено, нульового пацієнта, від якого пішло зараження, – теж. Наскільки важливо з’ясувати першопричину?

– Усе по-різному. Приміром, якщо говоримо про спалах пов’язаний з водою, коли вірус потрапив у питну воду і йде від квартири до квартири, то тоді можна припустити, що на водоканалі працює хвора на гепатит А людина, яка бере участь у якихось виробничих процесах і від неї вірус постійно потрапляє у водопровідну воду. Тоді це катастрофа і цю людину потрібно терміново шукати. Але ми говоримо зараз про фантастичний, казуїстичний випадок.

Як правило, знайти нульового хворого вдається дуже-дуже рідко. Але надзвичайно важливо знайти ті фактори, через які вірус передається від людини до людини. Тоді можна буде розірвати ланцюжок поширення інфекції. Найбільше гепатит А передається у сім’ї або серед людей у якомусь закритому колективі, де люди близько контактують між собою (дитячі будинки, геріатричні пансіонати). У іншому разі це поодинокі випадки.

Окрім того, оскільки найбільша небезпека йде від води, здійснюють постійний контроль за централізованим водопостачанням та на виробництвах, які заливають воду у великі ємності.

Фото ілюстративне: Julia Koblitz, Unsplash

Щеплення є найнадійнішим захистом

– Чи потрібно людям, які перебувають поряд з хворими з уже підтвердженими діагнозами гепатиту А, щепитися?

– У першу чергу людям необхідно пам’ятати – у випадку захворювання не бігати аптеками, а якнайшвидше звернутися до медиків і дослухатися до їх порад – ізолювати хворого в окремій кімнаті, виділити йому окремий посуд, постіль. Слідкувати за тим, щоб він використовував одноразові рушники і утилізовувати їх в окрему ємність, якийсь мішечок. Для тих, хто перебуває у одному приміщенні з хворим, важливим є прибирання приміщення з використанням дезинфікуючих засобів та старанне миття рук.

Якщо говоримо про людей загалом, то їм теж необхідно дотримуватися правил гігієни. Оскільки вірус гепатиту А не літає, він не передається під час розмови, кашлю, тому миття рук творить дива. Наступне, про що обов’язково слід пам’ятати – це якість питної води. Її потрібно кип’ятити, а у час спалаху інфекції навіть зуби чистити кип’яченою водою.

Стосовно вакцинації – вірусний гепатит А не входить у число обов’язкових вакцинацій від десяти інфекційних хворіб, захист від яких гарантує держава. Лише вірусний гепатит Б для дітей. Щеплення від вірусного гепатиту А є рекомендоване для двох окремих груп. Перше, це людям, яким за станом здоров’я варто вакцинуватися. Приміром, хворим на гепатит Б варто зробити щеплення також і від А, бо при зустрічі з вірусом печінка може мати більше ускладнень. Друга група – за епідпоказами, тобто людям, які працюють у харчовій промисловості, на водоканалі, працівникам ДСНС. Тут це відбувається або за кошти підприємств, або власним.

Фото: Reuters

Якщо говоримо про щеплення під час спалаху або поодиноких випадків, то зрозуміло, що для тих, хто є у найближчому контакті з хворими щеплення є найнадійнішим способом захисту. Що раніше його зробити, то краще. Тоді це відбувається власним коштом або за кошти місцевих бюджетів. Це може бути і гуманітарна допомога чи будь-яка інша.

Вакцини від гепатиту А в Україні не вистачає

Як сталося, що відповідного препарату для вакцинації зараз в Україні не вистарчає?

Вакцини немає у аптеках через те, що Україна не виробляє її. Вона надходить на комерційний фармацевтичний ринок. Взагалі вакцини є дуже затребуваними і бізнес знає, яку її кількість замовляти, щоб її реалізувати. Однак за підсумками 2022 попит на вакцину від гепатиту А в Україні був дуже невеликий, тому її зараз не вистачає.

Скрін з відео: Перший Західний

Розмовляли Стас Гордієнко, Ніна Сукач

Записала Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини