Тільки-но Крим буде повністю ізольований, Росія точно програє цю війну – ветеран Спеціальної повітряної служби

Фото: Defense Express

Робін Хорсфол, ветеран Спеціальної повітряної служби SAS передбачив повномасштабне вторгнення Росії в Україну за декілька тижнів до початку війни. Він писав про це в аналітичних колонках, однак ніхто не надав його словам належної уваги. Ці щоденні рефлексії, прогнози, думки лягли в онову його книги «Слава Україні! Хто наважується, той поширює».

За словами Робіна Хорсфола, зараз Україна запускає по росіянах більше снарядів, ніж росіяни у відповідь, а також має певні переваги на морі і в повітрі. Однак, аби повністю отримати перемогу над ворогом, потрібно повністю ізолювати від російського впливу Крим.

Про це він розповів у програмі Міжнародні новини на ТРК «Перший Західний».

Відеоверсія розмови – тут.

– Генеральний штаб ЗСУ повідомив, що російська армія вже зазнала понад 300 тисяч втрат серед особового складу. Що це означає для обох сторін війни?

– ЗСУ ліквідували таку кількість окупантів, що дорівнює розміру чотирьох армії Великої Британії. Це – величезне досягнення. Втім росіян не дуже хвилює те, скільки людей вони втратили. Натомість ЗСУ бережуть свій особовий склад, наскільки це можливо, дбають про безпеку своїх воїнів та ефективно використовують свої підрозділи. Ці є однією з найбільших ідеологічних відмінностей між двома сторонами війни.

Однак те, що росіяни втратили 300 тисяч людей, зокрема тренованих солдатів не можна недооцінювати. Втрата такої кількості особового складу матиме згубний вплив на можливість Росії вести війну.  

Україна перемагає на суші, на морі і в повітрі

– Як це може вплинути на підтримку війни з боку російського населення?

– Якщо російське населення буде чинити супротив, то учасників акцій протесту арештують або вони просто зникнуть. Я вже не говорю про генералів, котрі керують арміями. Якщо говорити з людьми приватно, то багато з них сказали б, що хочуть чинити спротив. Втім вони не можуть самоорганізуватися, аби організовано чинити спротив. Вони всі перебувають під контролем Путіна і, на жаль, так буде й надалі. Це – російська автократична система.

Український народ захищає не лише свою державу, а й західну демократію та ідеологію вільних людей. Про це мають пам’ятати в усьому світі. Тому українці потребують нашої підтримки. Ми повинні надавати Україні свої фінансові ресурси. І це – найкраще з того, що ми можемо зробити. Маємо продовжувати робити це в повній мірі, зважаючи на те, що на сьогодні не можемо відправити свої війська напряму на підтримку ваших воїнів.  

– Як оцінюєте поточну ситуацію на передовій?

– Думаю, лінія фронту переміщується вперед. Але, звісно, це не те, що хотів би бачити світ. Вони хотіли б побачити чудовий контрнаступ, який би досяг прориву, відкинув ворога і мав би закінчитися до Різдва Христового. Заразом війни так не відбуваються. Ті, хто цікавиться історією знають, що великі конвенційні війни, такі як війна в Україні, займають дуже багато часу. Водночас Україна перемагає у цій війні: на суші, на морі і в повітрі. Чорноморський флот відступив із Севастополя назад до Росії. Російські повітряні сили не можуть ефективно діяти через ППО України. Сухопутні сили України поступово проривають дуже потужну оборону Росії. Російська економіка зазнає краху. Європа не купує у них нафту і вони не можуть транспортувати достатньо нафти для підтримки власної економіки. Інфляція в Росії зростає. Росія програє на всіх фронтах. Саме тому вони спонукали ХАМАС до цієї атаки в Ізраїлі.    

Залужний – першокласний генерал, Зеленський – приклад цілісності та хоробрості

– З якими викликами можуть зіштовхнутися воїни ЗСУ, проводячи контрнаступ взимку?

– Йдеться про осінній період, коли температура – близько 0°С і трохи нижча. Тоді все стає мокрим і з’являється багнюка. Таке середовище є дуже складним для перебування в ньому солдатів впродовж тривалого часу. Втім добре, що українська армія проводить ротацію своїх сил, перекидає війська на передову на декілька тижнів і в тил на декілька тижнів, щоб воїни відпочили. Натомість росіяни дислокують свої війська і залишають їх до того моменту, поки вони не загинуть. Для того, щоб жити в такому середовищі потрібно мати хороші окопи, хороше місце для розміщення, хороше укриття від дощу, сухі місця, де можна зігрітися, їжу та одяг.

Українське екіпірування та оснащення воїнів є набагато кращим, водонепроникним і теплим. Окрім того, в ЗСУ кращий рівень забезпечення їжею та підтримкою. Тому в ЗСУ рівень морального духу залишатиметься вищим.  

– Як на моральний дух обох сторін може вплинути зимовий період?

– У росіян рівень морального духу дуже низький. Вони знають, що їх відправляють на поле бою. Вони можуть або померти, або здатися, а якщо вирішать відступати, їх застрелять власні війська. Для морального духу не може бути нічого гіршого, аніж це.

Натомість український воїн б’ється за свою сім’ю та за свою Батьківщину. Він має високий моральний дух, що підсилюється перемогами та надзвичайно компетентним лідерством. Генерал Валерій Залужний є абсолютно першокласним генералом. Він дбає про своїх людей і досягає перемог, які й підвищують моральний дух.

Окрім того, ваш президент є ідеальним прикладом цілісності, хоробрості та показує приклад своєму народу. Він веде народ вперед та надихає населення. Він надихнув на єдність не лише Україну, а й Європу, надихнув НАТО допомагати Україні і демократії у всьому світі на те, щоб підтримувати Україну. І те, чого ви досягли є неймовірним.

У росіян – добре підготовані лінії захисту

– Російська армія проводить потужний наступ на Авдіївку. Чому Росія досі може проводити такі масштабні наступальні дії?

– Це – можливо, бо вони мобілізують все більше людей і продовжують використовувати зброю навіть тих людей, які вже загинули. Вони не хвилюються за те, скільки людей можуть втратити. І це – основна причина, чому вони можуть рухатися вперед. Але в якийсь момент у них закінчаться молоді, придатні чоловіки. Навчені чоловіки в них вже закінчилися. Їхні навчені збройні сили зазнали втрат, які шкодять їхнім можливостям вести цю війну. Єдине, що допомагає їм вести цю війну – підготовані лінії захисту, які вони облаштували ще минулої зими. Усе, що вони можуть зробити – утримувати ці оборонні лінії. Путін сподівається на те, що якщо він затягне цю ситуацію, то світ втомиться від війни.

– Росія зазнала великих втрат під Авдіївкою. Як це може вплинути на ситуацію на фронті у довгостроковій перспективі?

– Це важливо з психологічної точки зору. Росіяни хотіли здобути хоч якусь перемогу і заявити, якого успіху вони досягли. Зі стратегічної точки зору Авдіївка – місто, розташоване біля Донецька. Вони зосередилися на ньому, як на Бахмуті, де втратили величезну кількість людей. Росія не досягла жодної стратегічно чи оперативно важливої перемоги. Вони відправляють на фронт велику кількість людей, готові втратити все своє озброєння, зокрема танки, БМП, артилерію, системи ППО і не досягають нічого. І навіть якби росіяни захопили Авдіївку, це не змінило б хід подій на полі бою зі стратегічної точки зору.    

Росія відкрила другий фронт, використовуючи Іран та ХАМАС

– Скільки часу може знадобитися ЗСУ, щоб знищити все озброєння окупантів та їх особовий склад?

– Це дуже складне запитання. Не думаю, що мета ЗСУ – повністю знищити збройні сили Росії. Їх мета – унеможливити, щоб Росія і далі вела війну. Знищення їхньої економіки є таким же важливим, як і знищення їхніх військ на передовій. Тільки-но Росія не зможе продовжувати війну, вони підуть на перемовини. І вже є деякі невеликі ознаки того, що вони хочуть піти на перемовини. Хоча заявляють про те, що Україна не хоче йти на перемовини. Ваші лідери розуміють, що росіяни хочуть лише перепочити. Але врешті-решт росіяни попросять про перемовини, бо зрозуміють, що не можуть надалі вести цю війну.  

– Президент України Володимир Зеленський заявив, що Росія не може вести війну зі стратегічної точки зору. Якою є ваша думка?

– Володимир Зеленський говорив про набагато важливішу річ. Це залежить від їхніх можливостей виготовляти боєприпаси, транспортні засоби, танки та авіацію і здійснювати заміну втраченого озброєння. Вони не можуть вести цю війну на такому стратегічному рівні. Тому вони відкрили другий фронт, використовуючи Іран та ХАМАС.  

Україна запускає більше снарядів, аніж росіяни у відповідь

– Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг закликав союзників готуватися до тривалої війни в Україні. Що може забезпечити нашу перемогу у цій тривалій війні на виснаження?

– Ключем перемоги у тривалій війні на виснаження є промислово-оборонний комплекс. Слід впевнитися у тому, що ви можете виготовляти все необхідне озброєння, необхідне у довгостроковій перспективі. Вам потрібно відроджувати оборонну промисловість для виготовлення більшої кількості зброї. Її потрібно виготовляти швидше, аніж витрачають на фронті. Слід продовжувати тренування особового складу та збільшувати чисельність армії. Потрібно стати настільки сильними, щоб ворог зрозумів, що не може перевершити наш оборонно-промисловий комплекс та не може домовитися на перемовинах.   

– Ви говорили, що Україна перемогла у вогневій битві. Що це означає для військових зусиль України?

– Перемога у вогневій битві може відбутися як з невеликою групою з 10 людей, які штурмують ворожий окоп, так і зі всією армією, яка наступає на фронті. Потрібно подавити ворожий вогонь для здійснення майбутніх маневрів. Україні вже вдається подавити вогонь російської артилерії. Ще до минулого місяця росіянам вдавалося вистрілювати по Україні більше снарядів та ракет, ніж могли у відповідь випускати українці. Втім нещодавно це змінилося. Зараз Україна запускає по росіянах більше снарядів, ніж росіяни у відповідь. Це означає, що Україна перемагає у вогневій битві та подавляє ворожий вогонь, завдаючи ударів по ворожих лініях зв’язку, системах ППО, артилерії і досягає переваги.

Україна практично перемогла у битві за Чорне море

– З початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна успішно знищила 20 ворожих кораблів та субмарину. Чи можна вважати, що Україна перемагає у битві за Чорне море?

– Україна вже практично перемогла у битві за Чорне море, використовуючи новітні морські дрони. Зважаючи на те, що в України немає власного флоту і обмежені засоби, вона дивовижно діє у цій боротьбі. Те, що Росія вивела свій Чорноморський флот можна вважати значною стратегічною перемогою на морі. Україна повертає свій контроль над західною частиною Чорного моря.  

– А як це може вплинути на боротьбу на суходолі?

– Це впливає на постачання. Поки їхні порти були відкриті вони мали змогу переправляти озброєння через Керченський міст та морем через Севастополь. Окрім цього, вони мали змогу забезпечувати власні війська в Криму. Зараз їм буде складно це робити. Зважаючи на далекобійні ракети ATACMS, надані Україні, Україна зможе в будь-який час атакувати Керченський міст. Тільки-но Крим буде повністю ізольований, тоді Росія точно програє цю війну.

Війна в Ізраїлі – другий фронт, вигідний Росії

– Як ситуація в Ізраїлі може вплинути на війну в Україні та світовий правопорядок?

– Росії вигідне відкриття другого фронту. Про це говорять і державний секретар США Ентоні Блінкен, і міністр оборони США Ллойд Остін. Нещодавно вони заявили, що вірять в те, що атака ХАМАСу проти Ізраїлю та відкриття нового фронту було погоджене з Росією та Іраном. А все для того, щоб відвернути увагу світу від того, що відбувається в Україні та зменшити підтримку Україні, зокрема з боку США. Американці знають про це. А це – велика гра на великій шахівниці світу. Це може вплинути на Україну та постачання зброї.

– А чи може Росія стояти і за нещодавньою ескалацією на Близькому Сході?

– Вважаю, що через дипломатичні перемовини Росія напряму відповідальна за це. Вони пожертвували Сектором Гази та ХАМАСом для того, щоб більш вільно дихати в Україні. Саме це є метою атаки.  

Багато з того про що писав? справдилося

– Про що ваша нова книга «Слава Україні»?

– Назва цієї книги «Слава Україні. Хто наважується, той поширює». Книга містить опис бойових дій в Україні і мої щоденні повідомлення про Україну. Слова «Хто наважується, той поширює» стали моїм головним гаслом. Ще до початку повномасштабного вторгнення, коли Росія стягувала війська до білоруського кордону, я писав про те, що вони перетнуть кордон і розпочнуть захоплення України. Але ніхто не звертав уваги на ситуацію в Україні. Лише за декілька тижнів після цього росіяни перетнули кордон та рушили на Київ. Я був дуже розчарований та злий, тому почав писати про Україну щодня. Багато з тих речей про які я писав, справдилися та стали фактами. Усі повідомлення за останні 20 місяців я зібрав у своїй новій книзі. Це – щоденник моїх спостережень. Вона має нагадати людям, чому війна в Україні є важливою не лише для України, а й для всього західного світу.      

– Що спонукало вас до написання цієї книги?

– Я написав цю книгу, бо побачив жахливу несправедливість, вчинену Росією щодо України. Росія спробувала захопити суверенну державу, яка рухалася шляхом демократії та намагалася встановити маріонетковий уряд. Для Росії не було жодної загрози з боку НАТО про що вона начебто хвилювалася. Вона лише боялася демократії та ідеології західного світу на власних кордонах. Вона боялася втратити контроль. Я дуже розізлився на це. Найкращим способом для вираження свого ставлення обрав силу слова. Відтак моя книга стала частиною цього процесу, яким я дуже пишаюся.

Розмовляв Даніель Ткіє

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини