«Це будуть комбіновані удари». Експерт про обстріли зимою України, «Шахеди» та проблеми РФ з авіацією

Фото: Kashmir Reader

Триває активність дронових атак росіян углиб України. Зокрема, якщо у серпні 2023 було зафіксовано щонайменше 187 таких атак, то у вересні – уже 503.

Як росіяни вдосконалюють «Шахеди», які є засоби боротьби з ними та у якому стані авіація РФ у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» авіаційний експерт Анатолій Храпчинський.

Відеоверсія розмови – тут.

«Шахед» з реактивним двигуном – дуже помітна ціль

– Згідно зі статистикою, зросла кількість дронових атак по Україні. «Шахеди» стали основною зброєю ворога для завдання ударів вглиб нашої території. Про що свідчить таке збільшення цих засобів у ворога?

– Перш за все, що росіяни таки спромоглися налагодити їх виробництво у себе. І заміна антени на «Шахеді» на російську «Комету» теж тому підтвердження. Росіяни навчилися добре копіювати. Вони це роблять не тільки щодо виробництва дронів, а ще й як обходити санкції. Скоріш за все у цьому їм допоміг Іран, який через мережу фірм-прокладок в інших країнах отримував комплектуючі, бо у збитих над Україною «Шахедах» є багато іноземних елементів.

– Чи змогли росіяни модифікувати в «Шахедах» ще якісь елементи крім антени? До прикладу, минулої зими ворог мав певні проблеми з їх використанням. Чи зараз це змінилося?

– Впевнений, що суттєвих змін, окрім заміни антен не відбулося. Бо це збільшить вартість його виробництва і прибавить проблеми з пошуком деталей. «Шахеди» й так працюють непогано і ворог буде використовувати їх і надалі.

– Що можете розповісти про випробування нових «Шахедів» з реактивним двигуном? Чим вони відрізняються від вже діючих?

– Ця новина була взята осінтерами (OSINT – фахівці з розвідки на основі відкритих джерел), зокрема, з відеоролика іранських сил оборони. Я не робив би гучних заяв, що це нова техніка.

Потрібно розуміти, якщо «Шахед» буде з реактивним двигуном, то це вже зовсім інша зброя і вона використовуватиметься по-іншому. По-друге, це дуже помітна ціль для ракет з тепловим наведенням.

Україна має перспективні розробки, які можуть вирішити питання «Шахедів»

– Яка з антидронових систем найефективніше працює проти «Шахедів»? Які засоби потрібні для знищення інших дронів, зокрема розвідувальних?

– Почнемо з того, що для того, аби знищити їх, спочатку потрібно виявити. Наразі систем, які би виявляли дрони на висоті від 20 до 300 метрів у світі немає. Вони лише розробляються і випробовуються у нас на лінії фронту. Знаю, що у нас є перспективні розробки, які можуть вирішувати це питання у комплексі. Тобто спочатку ми виявляємо, визначаємо і класифікуємо, яка це ціль: «Шахед», розвідувальний «Орлан» чи «ZALA», яка керує «Ланцетами». Після цього уже вирішуємо як його знищити – системами «Гепард» або дронами-камікадзе, які будемо використовувати замість вартісних ракет протиповітряної оборони.

– Вартість таких дронів-камікадзе від 300 до 500 доларів. Це актуальна ціна?

– Якщо говорити про дрони-камікадзе FPV, які можуть вражати техніку під час руху, то – так. Однак вартість дрона, який буде збивати інші цілі близько 5000 доларів. Але й це значно дешевше, ніж ракета. Так само, як 500 доларів у порівнянні з ціною знищеного танка чи БМП.

– Крім цього є ще антидронова рушниця. Як вона працює і чи правда, що з її допомогою можна не лише зупинити дрон, а й забрати його собі?

– Так. Як працює БпЛА? Це коли пілот поєднаний з безпілотником системою зв’язку і вона дає можливість ним керувати. Тому засобами радіоелектронної боротьби, а саме антидроновою рушницею, можемо розірвати цей зв’язок. І вже у залежності від типу БпЛА, якщо це FPV-дрон, то він впаде, а якщо це, так звані, «весільні дрони», то вони у залежності від налаштувань, або повертаються на місце зльоту або, були випадки, коли вони зупинялися і зависали аж поки не розряджався акумулятор. Якщо вдається такий дрон посадити, то його можна перепрограмувати і зробити своїм.

Росія намагається вбити більше цивільного населення

– Ворог став рідше використовувати крилаті ракети, а почастішали випадки застосування ним балістичних ракет. Такі цілі ППО збивати дуже складно, подекуди навіть неможливо. Атаки ракетами «Іскандер» по Харкову та області показують, що ворог цю стратегію активно застосовує…

– Росія – це країна-терорист і усі їхні дії налаштовані на те, щоб завдати більше шкоди. Таким чином вони намагаються вбити більше цивільного населення і чинити якомога більший психологічний тиск. Вихід тут є єдиний – це посилювати систему протиповітряної оборони і вражати не тільки їхні аеродроми, а ще й заводи. Аналізувати інженерний склад підприємств, які працюють на російську оборонку і розробляють технічну документацію, за якою робляться усі ці засоби нанесення ударів.

Це будуть комбіновані атаки: ракетами і «Шахедами»

– Ми вистояли одну зиму, попереду у нас наступна, яка за прогнозами може бути ще важчою. Чого можна очікувати від росіян, яка буде їхня тактика обстрілів цієї зими?

– Якщо подивитесь на траєкторію руху ракет останнім часом, то бачимо, що росіяни намагаються максимально пройти наші радіолокаційні станції. Розуміємо, що вони за літо тренувалися, але ми теж не відпочивали: змінювали позиції, покращували і посилювали їх. Президент Зеленський також анонсував посилення систем протиповітряної оборони. Адже ворог буде намагатися прорвати нашу протиповітряну оборону, влучити по системах критичної та енергетичної інфраструктури.

– Росіяни у більшій кількості використовуватимуть дрони чи це будуть комбіновані атаки – ракети плюс «Шахеди» або ще у поєднані з фальш-цілями РЕБ?

– Це 100% буде комбінований підхід. Вони усе одно дотримуються певної тактики, і хоч запуски ракет виглядають ситуативними, але це будуть комбіновані атаки: і ракети, і «Шахеди». Правда, більше дронами, бо вони дешевші і росіяни вже навчилися їх виробляти.

Часті вильоти призводять до швидкого використання ресурсу літаків

– Після серії вдалих атак по російському аеродрому «Енгельс» та знищення і пошкодження їхніх стратегічних бомбардувальників, росіяни то автомобільними шинами літаки закладають, то камуфляжі малюють. Чи це їх вбереже?

– Згадаймо наше перше влучення по аеродрому Енгельса, тоді росіяни тягали по аеродрому Іл-62 з музею та імітували якийсь рух. Знаєте, є таке старе прислів’я: «Не потрібно, щоб ти працював, треба – аби ти втомився». У них щось на кшталт цього. Як можна сподіватися, що такі камуфляжі можуть захистити від ударів дронами? Знаємо, що новітні технології дозволяють дивитися крізь стіни. Тому говорити про шини, які стануть на заваді нашим обстрілам – смішно.

– А що зараз відбувається в авіаційній галузі РФ? Бо кількість вильотів їхніх літаків зменшилася. Вони бережуть свою авіатехніку, бо не мають чим ремонтувати?

– Бачимо навіть по злетах МіГ-31, що є якісь перерви. Вони необхідні для технічного огляду, технічних допрацювань. Так само і зі стратегічною авіацією.

Слід розуміти, що росіяни дуже активно експлуатували Ту-95. І якщо вони спочатку літали для пусків до Каспійського моря, то зараз здебільшого це роблять з полігону біля «Енгельса». І усі ці польоти призводять до швидкого використання ресурсу літаків. Проте я би не став прогнозувати, що вони зовсім припинять літати, бо той же Ту-95 – це літак, який не потребує особливої уваги. У гіршому стані у них Ту-22 і Ту-160. Щодо пілотів, то з цим у них проблема ще з часів Сирійської операції, коли вони намагались активно залучати молодь до вступу у військові льотні інститути.

Але слід не забувати, що в РФ окрім того, що багато проблем і дурнів, ще безліч зброї.

Це видно і по тому, що відбувається на лінії фронту. Там почали з’являтися літаки покоління 4+ – Су-35, це означає, що вони готові кидати в бій абсолютно усе, що мають на озброєнні.

– Так. Росіяни розуміють, що мусять виконати завдання, тому використовують усі можливі і доступні інструменти.

Скрін з відео: Перший Західний

Розмовляли Стас Гордієнко, Уляна Лаврик

Записала Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини