Відмова від строкової служби було нашою помилкою – ексміністерка оборона Литви

Фото: uworld.news

Міністр оборони України Рустем Умєров затвердив концепцію військової кадрової політики оборонного відомства до 2028 року. Документ передбачає перехід української армії на службу за контрактом.

Однак, багато країн, які свого часу це зробили, вважають це хибним кроком.

Про досвід Литви у цьому питанні в ефірі програми в програмі «АНТИтокШОУ» на «Першому Західному» розповіла депутатка Європарламенту, ексміністерка оборони Литви Раса Юкнявічене.

За її словами, литовська армія була знищена в 1940-му році, коли Радянський союз окупував Литовську республіку. Тому процес відновлення Збройних сил Литви почався лише в січні 1991 року.

«Ми все створювали з нуля. І з самого початку нашою ціллю було НАТО і ми створювали армію за стандартами НАТО. І багато нам допомогли Німеччина і США з навчанням наших військових. Але ми з помилками пройшли трансформування строкової служби. Бо коли ми вступили в НАТО, в 2004 році, то і в нашому суспільстві, і в армії була думка, і партнери з Альянсу говорили, що нам більше не потрібна армія з призовниками і достатньо маленької армії, яка має інтегруватись з НАТО. Всі думали, що війни вже не буде. При владі тоді були наші ліві сили і вони піддалися такій думці», – говорить євродепутатка.

Відтак, в 2008 році призов до армії в Литві був зупинений. І лише в 2014 році, коли Росія напала на Україну і всі побачили загрозу, в країні вирішили повернутись до призову, але наполовину.

«Зараз в нас відбувається так: є добровольці, які самі приходять, і є призов. У нас мала країна і невелика армія. Ми можемо фінансувати 4000 людей. Їх набирають із добровольців. Вони навіть мають більші виплати. А якщо не вистачає, то добирають із призовників за принципом лотереї. Але, вважаю, ми маємо перейти до принципу, який має Фінляндія. Там служать всі. І це найкращий сценарій: ізраїльський чи фінський для тих країн, які мають кордон з Росією. На час, коли настане час Ікс – люди вже будуть підготовлені», – говорить Раса Юкнявічене.

Шлях повернення до призову починають обирати все більше країн. Таким шляхом пішла Латвія, Естонія, Швеція, Норвегія.

оренда квартири Львів

Новини