Справа не лише у пілотах. Експерт про F-16, вибухи у Москві та російські наративи у західній пресі

Фото: Голос Америки

США підтвердили, що дають дозвіл на передачу Україні винищувачів F-16 після навчання пілотів. У свою чергу Нідерланди та Данія підтвердили готовність відправки нам цих літаків. Скільки часу триватиме увесь процес передачі і від чого він залежить, які спецоперації ми проводимо на лівобережжі Херсонщини та чому деякі американські і західні ЗМІ просувають російські наративи – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» оглядач «Інформаційного спротиву» Олександр Коваленко.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Freeдом

З F-16 є багато питань, які потрібно вирішувати

Як оцінюєте увесь процес передачі нам F-16 і скільки він триватиме?

– Маємо бути реалістами. Зараз лунають різні варіанти, скільки триватиме підготовка українських пілотів. Вважається, що в середньому це пів року, але ми вже бачили, що з інших спеціалізацій наші військові, які мають відповідний досвід, проходять навчання набагато швидше. Тож не виключаю, що термін підготовки може зменшитися до 4 місяців. Але це не означає, що уже у 2023 Україна отримає літаки F-16. Бо ще необхідний технічний персонал, який буде обслуговувати і ремонтувати ці F-16. Також потрібні аеродроми та їхнє устаткування і оснащення. Має бути надійний їх захист, бо вони стануть ціллю №1 для російських ракет.

Фото: Радіо Свобода

– Ми бачили крайні ракетні обстріли Старокостянтинова, Івано-Франківська і Львівщини. Ворог намагається діяти на випередження.

– Безумовно. Щодо Старокостянтинова, то там відбувається полювання ворога на наші Су-24, які є носіями Storm Shadow та SKALP EG. Але з Су-24 усе простіше і якщо якийсь аеродром буде пошкоджений, то літаки можуть перелетіти на інший та продовжувати виконувати свої функції. У той час, у випадку з F-16 усе інакше. У нас буде невелика кількість аеродромів з інфраструктурою, які будуть здатні приймати F-16. Прильоти в район Коломиї також пов’язані з тим, що росіяни намагаються діяти на випередження.

– Крім самого літака і техніки забезпечення потрібно ще й інфраструктуру. Зокрема, так звані літаючі радари, аби літаки F-16 не були сліпими…

– Так, особливо, якщо ми говоримо про останні модифікації F-16 – у них дуже потужний радар, проте вони повинні мати відповідно ще й підтримку з інших або сухопутних, або повітряних комплексів. Тобто, це значний обсяг задач, які ми повинні виконати до отримання F-16. Тому питання не лише у пілотах.

Москва зараз уже не тилове місто

– Приємна річ – періодичні «бавовни» у Москві. Там почали періодично закривати «Внуково» і проводити евакуацію «Москва-Сіті». Що про це відомо?

Подібні інциденти стають постійними, вони вже не дивують, а Москва уже не тилове місто і це добре. Мене у цьому випадку дивує, чому в Москві досі не лунає повітряна тривога. Тобто, росіяни вже розуміють, що від дронів є загроза, бо вони мають властивість вибухати, але не вмикають повітряну тривогу, хоча евакуйовують Москва-Сіті.

Маємо розуміти, що там зосереджені філіали багатьох російських міністерств, силових структур, які забезпечують війну проти України. Тому коли росіяни говорять, що це цивільні об’єкти – це брехня.

Фото: росЗМІ

РФ втрачає контроль над деякими ділянками на лівому березі Дніпра

– Ми бачили відео про майора Томова, якого розшукували російські блогери. З’ясувалося, що він у полоні в українців і мабуть була проведена спецоперація з його викрадення з лівобережжя Дніпра. Як це вплинуло на розгортання подій у цьому регіоні?

– Він не є там ключовою особою. Це середня ланка командного складу, але й він надав достатньо інформації щодо, наприклад, розміщення російських підрозділів, їх переміщення та техніки і боєприпасів. А спецоперація свідчить, що росіяни на лівому березі Дніпра втрачають контроль над деякими ділянками. Не кажу, що розширюється плацдарм, бо зараз там більше «сіра зона».

Статті з’являються, коли росіяни починають програвати на полі бою

– Цікавою є оцінка лінії фронту деяких західних видань. Зокрема, виданню The Washington Post джерела в розвідці США дали невтішні оцінки нашого наступу, а CNN – що удари українців по Криму це лише витрачання ресурсів і краще б нам зосередитися на контрнаступі. Як оцінюєте появу таких статей і на яку аудиторію вони націлені?

Не читайте західну пресу – ось моя рекомендація. Не погоджуюсь ні з першою, ні з другою публікацією. Останнім часом багато статей саме у західній пресі про те, що наступ провалився, але я вже звик до цього. Щось подібне бачив у серпні 2022 – The New York Times писав, що не буде ніякого контрнаступу, бо Україна вичерпала свій ресурс. А ексрадник Дональда Трампа, полковник у відставці Дуглас Макгрегор взагалі заявляв, що втрати України настільки великі, що РФ захопить Київ. А після цього було звільнено більшу частину Харківської області, а 11 листопада – Херсон.

– Я так розумію, що статті такого характеру будуть з’являтися усе частіше, що ближче ми будемо до виборів у США.

– Не тільки. Ці статті з’являються ще, коли росіяни починають втрачати території і програвати на полі бою. Певно, у росіян ще залишилися контакти з західною пресою, вони можуть купувати думки і статті. Згадаймо, саме The New York Times не визнавав, що в Україні відбувається голодомор, постійно публікував матеріали про те, що висадка союзників у Нормандії провалилася і немає успіху. З останнього – саме це видання закликало США купувати російську «Супутник-5», бо лише вона може врятувати від коронавірусу. Усе ж таки є якийсь ланцюжок російського фінансування, він не на поверхні, але існує.

Фото: ЗСУ

РФ не здатна проводити широкомасштабні наступальні дії

– Як щодо російської наступальної кампанії? Маємо інформацію про те, що там щомісяця мобілізують близько 20 тисяч росіян. Вони справді матимуть потугу для ширшого наступу взимку чи це будуть якісь обмежені операції?

– Вони втратили можливість ведення широкомасштабних наступальних дій по усьому фронту ще у другій половині 2022. Росіяни можуть вести наступальні дії виключно по вузьких напрямках. І якщо хтось хоче заперечити, то нехай згадають – у 2022 вони мобілізували 300 тисяч солдатів, а результат? Увесь наступ зосередився поблизу містечка Бахмут. Вони його майже захопили, але зараз втрачають позиції.

Також росіяни намагаються просуватися у напрямку Куп’янську, до того були Лиман і Борова, де вони захлинулися. Ось це і є їхній наступальний потенціал. Вони на сьогодні мають потенціал оборонятися, щоб затягувати війну.

– Розраховують на те, що західні союзники або пересваряться між собою, або втратять терпіння на підтримку України. Мабуть на такий сценарій розраховують в РФ?

– До речі, це саме той наратив, який був ще у 2014, тоді це стосувалося так званих «лнр» та «днр». Нехай собі мріють. Зараз ситуація вже зовсім інша – треба добити РФ, і це вже питання принципу .

Скрін з відео: Перший Західний

Розмовляв Стас Гордієнко

Записала Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини