«Аналогів такого точно не має». Експерт про захист шинами літаків РФ та авіавтрати ворога

Фото: Defense Express

Удари по російських аеродромах в рф значно почастішали. Пам’ятаємо перші випадки, які призвели до перебазування літаків з аеродрому Енгельс в глибину РФ, також було вражено літаючий радар у Білорусі. Тепер йдеться про цілковите знищення кількох стратегічних бомбардувальників і транспортних літаків. Наскільки суттєвим є удар по російській авіації, як вдається нашим дронам знищувати такі цілі, навіщо ворог захищає свої літаки автошинами, що таке фальш-цілі, чого нам очікувати від ворога взимку і що нам дадуть F-16 – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» авіаційний експерт Анатолій Храпчинський.

Відоверсія розмови ­– тут.

Знищення ракетоносіїв, які РФ не спроможна виробляти

– Наприкінці серпня стало відомо про знищення двох стратегічних бомбардувальників ТУ-22 М3 на аеродромі в Сольцях. Наскільки це суттєвий удар по російській стратегічній авіації?

– Це літаки з так званої ядерної тріади, які стоять на озброєнні з кінця 70-их років. Вони можуть нести ракети типу Х-22 та Х-32. Це ті ракети, які били по житлових будинках та торгівельних центрах у Дніпрі, Одесі, Кременчуку, Лозовій та інших містах України. Удар по цих літаках є суттєвим – це знищення ракетоносіїв, які РФ не спроможна виробляти. Це скорочення можливостей наносити масовані ракетні удари по Україні та привід для росіян відтягнути стратегічну авіацію якомога дальше від кордонів України, що буде значним навантаженням на ресурс літаків, яких у них обмаль.

– За інформацією, ці удари були здійснені квадрокоптерами – тобто, маленькими безпілотниками. Яка механіка цього удару?

– У нас є бойові дрони, які спроможні піднімати до 80 кілограмів корисного навантаження. Для порівняння, «Шахед» несе лише 40 кілограмів. Тому розуміємо, що можливості та потужності ураження доволі непогані. Не хотів би розповідати усі тонкощі влучень, нехай росіяни і далі обкладають літаки шинами.

– Ще одна вдала атака цього разу була аж у Пскові, там було знищено 4 транспортні літаки Іл-76, палало у приміщеннях російського авіаполку. Для чого росіяни використовують ці борти?

Для транспортування особового складу, зброї і техніки з віддалених аеродромів. Іл-76 є важливою частиною логістики, яку ми постійно намагаємося знищити у росіян. Ці літаки якраз і належали до того авіазагону, який займається постачанням необхідного ворогові.

Фото: ГУР МОУ

Щодо надійності захисту російських літаків автошинами я не певен

– Після цих атак росіяни вигадали новий захист для своїх бомбардувальників – автомобільні шини. Наскільки це ефективно?

– Аналогів такому точно у світі не має. Але я бачу близько п’яти місць ураження, які позбавлять ці літаки можливості виконувати бойові завдання. Росіяни якимось чином намагаються подбати про їхню безпеку, але щодо надійності такого способу я не певен.

– З якими проблемами може стикатися зараз російська авіація, зокрема, і стратегічна? Літаки Ту-22, 23 і Ту-95, які наносять ракетні удари по Україні досить старі, а санкції не дозволяють відновлювати ці літаки. Однак у повітря цих літаків піднімається багато…

–  Росіяни не спроможні виготовляти нові стратегічні літаки. Ремонтувати вони їх наразі ще можуть, здебільшого за рахунок донорів – списаних літаків. Бачимо, під час перших місяців війни ворог активно застосовував усі типи стратегічних літаків: Ту-95 МС, Ту-22 М3 і Ту-93, Ту-160. Зараз Ту-160 не використовує зовсім, бо він значно складніший і дорожчий у обслуговуванні. Що технологічніший виріб, то складніше росіянам забезпечити його боєздатність. Санкції діють і росіяни намагаються під них підлаштуватися, але усе одно втрата літаків для них – це питання часу.

Дійсно, вони виконують вильоти великою кількістю літаків і роблять малу кількість запусків ракет. Бо, по-перше є потреба створення великої ударної групи, оскільки не відомо, які з них несуть зброю, а які запускать фальш-цілі. По-друге, це підтримання або підвищення кваліфікації пілотів, йде навчання або перенавчання льотчиків. Тому одночасно відбувається, як виконання бойових задач, так і закриття супутніх проблем.

Однак кожен виліт це ресурс літака – як планера так і двигуна. Вони потребують ремонтів і технічного обслуговування. Бачимо, що росіяни більше експлуатують Ту-95, який є старою (за планером вони з 1954 року) та не надто вибагливою моделлю.

Фото: Укрінформ

Три види фальш-цілей

– Ви згадали про літаки, які запускають фальш-цілі. Чи можливо їх розрізнити під час атаки?

– Є декілька видів фальш-цілей. По-перше, екіпаж літака може озвучити в ефірі запуск цілі, а насправді цього не бло. Другий варіант, коли запускають фальш-цілі, тобто ракети, які не несуть бойового навантаження, вибухівки. Третій – це радіоелектронні засоби, які створюють імпульс, що імітують вивід ракети. У будь-якому випадку це навантаження на наші радіолокаційні системи, які працюють на пошук і виявлення цих цілей.

– Чи складно росіянам виготовляти ракети, які запускають як фальш-цілі?

– Це звичайні навчально-тренувальні ракети, які запускалися для тренування протиповітряної оборони. За радянських часів їх було виготовлено більш, ніж достатньо, ворог може використовувати ці ракети без обмежень. Звісно, що вони можуть давати значні похибки, але це усе одно ціль, яку потрібно знищити у повітрі, бо при падінні можуть наробити шкоди.

Фото: ЗСУ

Су-35 створювався, як протидія американським F-16

– Якщо порівняти літаки F-16 з російськими винищувачами 4-5 покоління, у чому між ними різниця і які переваги?

– Щодо російських винищувачів 4-5 покоління – я би не зациклювався на порівнянні їхніх тактико-технічних характеристик. Той же Су-35 створювався, як протидія американським системам F-16. Але відомі факти, коли Су-35 знищували і не F-16, тому я би більше говорив про вправність і майстерність наших пілотів.

Літаки F-16 дозволять нам діяти на безпечній від ворога відстані, тим більше, маючи таке озброєння, яке вони спроможні використовувати. А це ті ж самі AIM – 120 AMARAAM, призначені для ураження повітряних цілей за межами прямої відповідальності. Наші пілоти вже працювали з ними на літаках Су-24 та МіГ-29, щоправда, їх переробляли. JAS це аналог Storm Shadow ракета класу повітря – земля з оперативною дальністю 360 км і точністю до 3 метрів. До речі JAS є ще більшої дальності –понад 900 км. Ці ракети допоможуть нам знищувати повітряні та наземні цілі на безпечній для нас дистанції від російського ППО, яке розміщене на тимчасово окупованих територіях України.

Фото: AP

«Шахеди» треба збивати звичайними «Гепардами»

– Зараз проблемою для нашого ППО стають порівняно дешеві іранські «Шахеди». Чи не накладно буде їх F-16 збивати?

– Можемо використовувати для їх збиття і F-16, але це є невиправдане використання ресурсу цього літака. Тому краще посилити протиповітряну оборону засобами протиелектронної боротьби, які би придушували можливості «Шахедів», і тоді збивати їх німецькими «Гепардами». Є й інші засоби, тому нам потрібно просто збільшити їхню кількість. Це буде правильніше і доцільніше.

Фото: ЗСУ

– Розуміємо, що цієї зими тактика ворога буде відрізнятися від тієї, яка була у 2022, коли він активно використовував ракети для знищення нашої енергосистеми. Як «Шахеди» працюють за несприятливих погодних умов?

– Якщо не помиляюся, «Шахеди» не спроможні літати при сильному морозі і росіяни зимою більше використовували ракети. Цієї зими росіяни безумовно будуть продовжувати використовувати як ракети, так і дрони, тому нам потрібно активно посилювати протиповітряну оборону. А також якомога більше робити «бавовни» на російських аеродромах, підприємствах, які виробляють ракети.

Завод з виготовлення «Шахедів» ворог збудував далеко у Росії, але в Підмосков’ї є багато виробництв, де випускають ракети Х-101, Х-555. Це реальна ціль для наших безпілотників.

Навіть прихід однієї ескадрильї F-16 дасть суттєві зміни

– Яка кількість F-16 повинна бути в Україні, щоб вони переломили хід війни?

– Щоб отримати справді потужний ефект, маємо отримати не менше 4 ескадрилей. Проте уже з приходом першої ескадрильї побачимо суттєві зміни на лінії фронту. Як мінімум, росіяни припинять так часто використовувати керовані авіабомби, бо будуть потрапляти у зону дії літака F-16.

Скрін з відео: Перший Західний

Розмовляли Стас Гордієнко, Уляна Лаврик

Записала Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини