Туреччина і надалі прагне бути медіатором у «зерновій угоді» – Віталій Ярмоленко

Фото: Euronews

У Сочі відбулася зустріч Ердогана та Путіна, усі сподівання турецького президента домовитися з російським диктатором про зерно, не увінчалися успіхом. Путін не має наміру ані відновлювати дію «зернової угоди», ані вступати у будь-який переговорний процес щодо припинення військових дій на території України.

Про це у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» розповів Віталій Ярмоленко, головний консультант Національного інституту стратегічних досліджень.

Відеоверсія розмови – тут.

– 6 вересня до Києва прибув Держсекретар США Ентоні Блінкен. Чого чекати від цього візиту? І чи повязаний він із нещодавнім візитом Реджепа Ердогана до Сочі?

– Серед причин приїзду Блінкена до України може бути і відновлення «зернової угоди», і пакет додаткової допомоги з боку США. Не думаю, що це безпосередньо пов’язане із зустріччю Ердогана та Путіна. Туреччина, не без підтримки США, пропагує власне бачення, веде свою гру, відстоюючи свої інтереси не лише в Чорноморському регіоні.

Поки можемо сказати, що станом на зараз відновлення будь-яких спроб започаткувати чи відновити мирні переговори є майже нереальними.     

Туреччина зацікавлена у відновленні «зернової угоди»

– Першочергово зустріч Ердогана та Путіна мала відбутися в Туреччині. Російський диктатор міг туди поїхати не боячись бути ззарештуованим, оскільки Туреччина не ратифікувала Римський статут. Однак згодом її перенесли до Сочі. Про що це свідчить?

– Уряд Туреччини принаймні двічі озвучував ініціативу щодо візиту Путіна. Зокрема, 2 серпня між Ердоганом та Путіним відбулася телефонна розмова. Вона не дала жодного конкретики. Опісля, у другій половині серпня, ми дізналися, що ця зустріч відбудеться у Сочі на запрошення російської сторони.

Приїзду Ердогана до Сочі передувало турне нового міністра закордонних справ Туреччини Хакана Фідана. Спершу Хакан Фідан відвідав Київ, опісля – Москву, де зустрівся з ключовими представниками переговорного процесу по Чорноморській зерновій ініціативі та будь-якими ймовірними ініціативами мирних переговорів.

Ердоган зацікавлений у тому, щоб відновити зернову угоду, але скоріше, як політико-дипломатичну ініціативу. Туреччина і надалі прагне відігравати у цьому процесі роль медіатора.

У Чорному морі запрацювали певні альтернативні морські шляхи, пов’язані із чорноморськими портами та можливістю проходження через територіальні води Болгарії та Румунії. Успішність цих ініціатив показує те, що формат «зернової угоди» потроху втрачає свою актуальність. У цьому контексті особливого значення набуває ініціатива, яка, зокрема, обговорювалася у Сочі. Вона пов’язана із переробкою російського зерна на борошно та можливістю транспортування цього борошна до найбідніших країн Африки за фінансової підтримки Катару. Тобто, це ще одна альтернатива до зернової угоди.  

– А що могло залишитися за лаштунками зустрічі Ердогана та Путіна?

– Ми можемо лише здогадуватися, що залишилося за лаштунками і робити певні припущення. Сигнали Ердогана про те, що мир в Україні – далеко за горизонтом, загострення риторики російського диктатора, чергова згадка про етнічність президента України, міфологізація українських «нацистів» під час Другої світової війни та Голокосту вказують на те, що ймовірно Реджеп Ердоган під час переговорів висловлював певні надії на політичне врегулювання російсько-української війни. Однак Росія сигналізує про те, що вона абсолютно не зацікавлена у продовженні чи відновленні переговорів.

Умеров і в прямому, і в переносному значенні знає турецьку мову

– Новим міністром оборони України став Рустем Умеров. Знаємо про його певні неформальні звязки з Туреччиною. Чи вплине це на відносини України і Туреччини у плані ближчої та більш консолідованої позиції?

– Для Туреччини це – зрозуміла і знайома фігура, досвідчений переговорник, який в прямому і переносному значенні дуже добре знає турецьку мову. Але ми бачимо незворушну позицію Росії щодо мирних переговорів. Тож це, ймовірно, не надто вплине на переговорний процес. Однак точно вплине на зміцнення зв’язків між Анкарою та Україною. Тим більше, що Рустем Умеров брав безпосередню участь у переговорних процесах із зернової угоди.

Зараз усі дипломатичні процеси залежать від того, що відбувається на фронті. Все залежатиме від успіху Збройних сил України на полі бою. Успішний наступ українських військ буде більш вагомим чинником, аніж зміна персоналій.

Розмовляли Ніна Сукач, Стас Гордієнко

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини