Ворог робить все, аби ускладнити підготовку до українського наступу – Сергій Грабський

Фото: 28 ОМБр

Від початку травня ворог активно атакує територію України не лише ракетами, але й дронами. Їх мета: виснаження нашої системи ППО, розвідка наших ешелонів ППО і терор мирного населення.

А враховуючи, що українські війська готуються до наступу, окупанти і надалі застосовуватимуть всі можливі і неможливі способи, аби максимально сповільнити підготовчий процес.

Про це у програмі «Головне за день» на ТРК «Перший Західний» розповів військовий експерт Сергій Грабський.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: УНІАН

– Кілька днів тому Збройні сили України збили гіперзвукову ворожу ракету «Кинджал», а 8 травня – російський невидимий безпілотник «Zala». Як ви розцінюєте такі здобутки українських військових?

– Збиття «Кинджалу» це – політичний, військовий та економічний ляпас. Все разом – потужний удар по репутації РФ.

Політично Кремль залишився без ще одного міфу щодо непереможності своєї зброї і ця зброя перетворилася на звичайний мотлох.

Економічно про цю зброю говорили, що «аналогов нєт», її неможливо збити. Але вона стає недоцільною для використання десь за кордоном, тобто вона не є джерелом прибутків. Більше того, усвідомлюючи, що ця зброя є відносно новою і її виробництво є надзвичайно дороговартісне, можемо говорити, що такої зброї в РФ буде дуже мало. Але незважаючи на це, вона все одно залишатиметься досить небезпечною для нас.

Уламки ракети «Кинджал», яку збили поблизу Києва, опублікував кореспондент Bild. Скрін з відео

Щодо військового застосування, противник буде обмежений в цих запусках. Адже таку ракету неможливо запустити з будь-якого літака. Для цього потрібна певна модифікація МіГ-31 або МіГ-122. Це – все на що може розраховувати РФ, з рук окупантів вибитий важливий інструмент нанесення ударів і терору проти України.

Ворог масово використовує дрони, щоб виснажити наше ППО

– У РФ звучало багато закликів вдарити по українських центрах прийняття рішень «Кинджалами». Вдарили, але ефекту – нуль…

– Не забуваймо, що не вся наша територія надійно прикрита такими комплексами. Ми не можемо виключати ймовірність того, що противник спробує застосувати таку зброю на інших напрямках. До прикладу, останній масований удар «Кинджалами» відбувся 9 березня цього року. Тоді було запущено 6 таких ракет. На жаль, збити їх не вдалося. Тому самозаспокоєння було б для нас дуже великою помилкою. Ми зробили перший крок, щоб убезпечити себе. Але нам потрібно постійно нарощувати свої спроможності ППО. Це мінімізує негативні наслідки нанесення ударів по наших містах та селах.

– І з тих же міркувань ми не збиваємо їхні ракети Х-22, якими раніше атакували Одещину?

– Так. Поки що ми не маємо в достатній кількості сил та засобів ППО, щоб надійно захистити периметр нашої території. Противник це усвідомлює. А окрім того робить все можливе, щоб не дати нам наростити наші потужності.

До речі, масові використання дронів спрямовані саме на те, щоб виснажити наші можливості ППО. Елементарний розрахунок показує, що виробництво одного іранського дрона коштує 25-40 тис. доларів, а ракета від «Patriot» – щонайменше 150 тис. доларів. І вони, масово запускаючи дрони, намагаються максимально виснажити наші можливості. Вони декларують затяжну війну. І це – один з її елементів.

Скрін з відео: Перший Західний

Іранські дрони – зброя примітивна, але дуже небезпечна

– Наймасовіший запуск «Шахедів» відбувся у ніч на 8 травня. Лише на Київщину було спрямовано 35 таких дронів. На щастя, усі були збиті. Але таке враження, що цей запас – необмежений або відбуваються періодичні поставки. Як на вашу думку цей логістичний ланцюжок можна розірвати?

– Це зробити дуже важко. Ми мали можливість дослідити цей дрон. Це – настільки примітивна зброя, що її можна виробляти на коліні. Достатньо мати відповідні елементи, які дозволяють штампувати корпуси, а збір взагалі не є чимось складним. Це можна робити на рівні районної майстерні.

Тому йдеться про можливе більш детальне проведення розвідувальних заходів і знищення пускових установок дронів саме на території противника. Це мінімізувало б негативні наслідки.

Зупинити цю «зброю терору» – дуже складно. Вона знайшла свого споживача в особі терористів, але вже не арабських, а тих, які сидять в Кремлі. І бачимо наскільки доцільним для РФ є їх використання.

Фото: ОК Південь

Перша мета з якою їх використовують – виснаження нашої системи ППО, друга – розвідка наших ешелонів ППО і третя – терор. Ці дрони недоцільно використовувати проти бойових підрозділів. У них – примітивні системи наведення.

В комплексі ця зброя є для нас і небезпечна, і досить серйозним, впливовим інструментом в руках ворога. Але боротися з нею можна і ми це робимо.

Основний акцент ворога – регіони, наближені до зони бойових дій

– В аналітиці США вказано, що за перші 4 дні травня було зафіксовано 145 авіаударів по Україні. З чим пов’язане таке ураганне бомбардування нашої держави?

– Противник усвідомлює, що ми готуємося до проведення наступальних операцій і робить все для того, щоб мінімізувати або ускладнити підготовку до проведення українського наступу у найближчий час.

Основний акцент робиться на регіони, наближені до зони бойових дій. На думку противника, потрібно зруйнувати або значно послабити українську військову логістику, щоб не дати нам можливості зосередити достатню кількість своїх військ для нанесення ударів. Одночасно противник продовжує свої терористичні атаки місцевого населення, сподіваючись що такою тактикою терору викличе масові заворушення населення з вимогами вивести війська з цих локацій або просто залякування населення. І не забуваймо про сакральні дати, оскільки пристрасть до них ворога є визначною.

Сукупно це пояснює, чому інтенсивність нанесення ударів по Україні значно зростає.

Ситуація в Бахмуті один в один нагадує Алеппо

– Росіяни збільшили кількість обстрілів з важкого озброєння і на полі бою. Використовують більш удосконалену техніку та проводять перегрупування військ. У цьому контексті, що можна сказати про Бахмутський напрямок? Чого очікувати найближчим часом?

– У локації, що колись була містом Бахмут продовжуються відчайдушні бої. Наші хлопці тримають оборону. Це – дуже складно. Адже противник не рахується з втратами, застосовує всі доступні і не доступні види озброєння.

Скрін з відео: УНІАН

Свого часу я вивчав ситуацію в Сирії. І те, що відбувається в Бахмуті один в один нагадує місто Алеппо, коли противник, квадрат за квадратом, просто випалював територію, роблячи її не придатною не лише для спротиву, а й для перебування. Це об’єктивно дає противнику можливість просуватися. Але на це випалювання противник витрачає колосальні ресурси, що серйозно ускладнює його задачі. Занадто оптимістично говорити про те, що найближчим часом вони зменшать інтенсивність бойових дій. Всі ці істеричні заяви Пригожина не справили на мене жодного враження. Я розумів, що це – комедія. Ситуація там не зміниться. І наше завдання також – незмінне: знищувати противника, який стоїть перед нами, як би він не називався чи то «вагнерівці», чи «кадирівці», чи десантники. Наша боротьба продовжується і вона буде складною і тривалою.

Білий фосфор це – зброя масового ураження і зброя відчаю

– Пригожину знову дозволили вголос критикувати військове керівництво РФ. Про що це свідчить?

– Тут потрібно розуміти історичну пам’ять московщини. Вона вкладається у простий вислів: «Добрий цар, погані бояри». Комусь доведеться відповідати за масовані зриви на фронті і «відмазувати» царя. Зверніть увагу, у жодному зі своїх виступів Пригожин навіть не згадав Путіна. Він називав поганими бояр, які не виправдали сподівань і діє в межах звичної московської традиції. Тому нічого дивного тут немає. З військових дуже важко зліпити якогось цапа-відбувайла, бо вони всі безликі.

Насправді, жодних змін не відбулося. Інтенсивність бойових дій не знизилася. Призначили для «вагнерівців» координатора Суровікіна і бої тривають. І навіть те, що говорять про снарядний голод від самого початку – маячня. Адже існує таке поняття як лімітування запасів, боєприпасів на операцію.

Скрін з відео: ССО

– Ворог не гребує застосуванням і фосфорних бомб. Наскільки грізною є ця зброя?

– Ця зброя заборонена для використання. Тим більше, застосовувати її проти населених пунктів це вже – військовий злочин. Це – засіб масового ураження.

Білий фосфор є критично небезпечним, як засіб безпосереднього ураження. Не забуваймо, що він створює продукти горіння, які так само є токсичними і створюють небезпеку для органів дихання та існування будь-якої фізичної, біологічної істоти. Це, певною мірою, зброя масового ураження. Але одночасно це і зброя відчаю. Тобто, коли противник не має інших конвенційних можливостей досягти результату, він використовує зброю терору та відчаю для того, щоб знищити все живе, що потрапляє в зону ураження цієї зброї. Це – дуже небезпечно і страшно.

Розмовляли Ніна Сукач, Стас Гордієнко

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини