Скасування ПДЧ – головний позитив першого дня саміту НАТО – політолог

Фото: Getty Images/Global Images Ukraine

Перший день саміту НАТО у Вільнюсі був доволі оптимістичним для України. Якщо не мати великих очікувань.

Так вважає політолог Олег Саакян.

На його думку, НАТО зараз не готове прийняти Україну.  І це було очевидним ще до саміту. Але попри це для України Альянс погодився скасувати етап отримання Плану дій до членства (ПДЧ).

Про це політолог розповів в ефірі програми «Головне за день» на «Першому Західному».

«План дій до членства (ПДЧ) – це двоетапний вхід в НАТО. Спочатку ПДЧ, після чого починається розгляд заявки і вступ, як третій крок. Для нас цей один крок прибрали, визнавши, що Україна значно просунулась в синхронізації з НАТО. Тому ПДЧ на сьогодні, немає сенсу. Це зменшує терміни для нас, скорочує шлях України в НАТО. Інша справа, що це може тривати декілька років, а може навіть і десятки років. Це залежатиме від того, як швидко буде рухатись Україна, і від того наскільки НАТО буде політично готове прийняти Україну. Наразі НАТО не готове», – говорить Олег Саакян.

Але водночас він зауважує, що НАТО декларує, що місце України в НАТО, а це означає, що «буде двосторонній рух».  В НАТО зазначили, що вони не просто тримають відкриті двері, але й очікують Україну в цих дверях. Відповідно, на момент, коли буде досягнуто безпекових умов, НАТО повинно запросити Україну, вважає політолог.

«Зараз важливо, що ми приходимо до довгострокових програм підтримки, які гарантують Україні більш серйозні і системні поставки поза залежністю того, з «якої ноги встали» в Берліні, чи є протести в Парижі, і чи є ризик приходу Трампа в Сполучених Штатах.  Ми можемо планувати свою оборону більш ствердно і послідовно», – зазначає Саакян.

Скриншот з відео «Першого Західного»

З іншого боку, він вважає, що НАТО продемонструвало світу і Росії, що воно не знайшло нових сенсів існування і залишається «кульгавою качкою». Хоча і готове реформуватись, щоб ставати кращим.

Ще одним важливим моментом, який був продемонстрований в перший день саміту, на думку Саакяна, є формування активної східноєвропейської безпекової коаліції всередині самого НАТО, яка нав’язує свою позицію всьому НАТО.

«І це немало. І Литва відіграє одну з значущих ролей. Згадаймо нещодавню заяву президента Литви, що якщо комюніке з результатами саміту не буде влаштовувати Литву, то вони задіють своє право вето», – говорить політолог.

оренда квартири Львів

Новини