Суми в «платіжках» за електроенергію можуть зрости, приблизно, до 500 грн – Оржель

Фото: Цензор

Споживачам варто готуватися до нових сум у квитанціях за електроенергію. Адже найближчим часом рахунки за світло можуть зрости у 1,5 рази. На початку повномасштабного вторгнення представники Кабміну заявляли про те, що на час війни комунальні тарифи не зростатимуть. Однак вже з 1 червня 2023 року в Україні планують підняти ціни на електроенергію для населення із 1,68 грн до 2,88 грн за кВт. І це – не остаточне збільшення тарифів.

Також в найближчий час українцям варто приготуватися до віялових вимкнень, здорожчання бензину та дизпалива.

Про це у програмі «Головне за день» на ТРК «Перший Західний» розповів Олексій Оржель, голова Української асоціації відновлюваної енергетики.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: 5 канал

– З чим пов’язана теперішня ініціатива уряду підняти ціни на електроенергію?

– Насамперед хочу зазначити, що споживання електроенергії не належить до комунальних тарифів. Питання щодо підняття тарифів розглядалося з 1 квітня, потім його перенесли на 1 травня, а тепер – на 1 червня.

Якщо говорити про те, наскільки може зрости «платіжка», то це, за різними оцінками, близько 500 гривень. Це – болюче рішення для українців, адже хтось втратив роботу, хтось – домівку. Проте в енергетиці також – величезні проблеми. Якщо говорити про реальну ціну на ринку електричної енергії, тобто складова генерації, то вона 2,8-2,9 грн/ кВт год. Потім – тарифне транспортування – до 50 копійок і тарифний розподіл – 1,50-1,70 гривень, залежно від обленерго. У підсумку – 5,50-5,60 гривень. Це – та ціна, яка на сьогодні сплачується бізнесом і відповідає сьогоднішнім ринковим умовам. Ті тарифи, які сплачує населення, дотують дві державні компанії: «Укргідроенерго» та «Енергоатом».

Дуже побита енергетика, об’єкти генерації і серйозні фінансові дисбаланси однозначно мають негативний вплив. Окрім того, має тривати підготовка до наступної зими. Вона не буде простою. Ми всі віримо в перемогу України, однак ворог може продовжити обстріли і до цього потрібно готуватися. Зокрема, підготувати ремонтний фонд, закупити обладнання, відновлювати генерацію. Тому є гостра потреба в грошах. Саме тому на порядку денному – такі вимушені кроки. Проте ухвалення цього рішення переносили вже двічі. Тож давайте дочекаємося 1 червня.

Платити за електроенергію повинні всі однаково, але для бідніших мають бути субсидії

Була пропозиція диференціювати ціну: хто споживає більше 1000 кВт в місяць мав би платити вищу ціну, а для менш забезпечених категорій нараховувати за нижчим тарифом. Якою є ваша думка?

– Має бути певний соціальний рівень, тобто невелика кількість кВт, що нараховуються по нижчій ціні, а потім сплачують реальну ціну. Але тут є кілька аспектів. По-перше, люди, котрі споживають більше, скоріш за все можуть зекономити, придбавши енергозаощаджуючі прилади, замінивши лампи. Тобто вони, розуміючи реальну ціну, можуть економити. Люди, котрі не можуть придбати дорогі, енергоефективні прилади, фактично споживають більше. Це – так звана «енергетична бідність». Від неї важко втекти. Насправді, більш ефективним інструментом є адресні монетизовані субсидії. Маємо розуміти, що потрібно допомагати не тим людям, котрі можуть замінити свої не ефективні прилади і заплатити, а саме тим, хто реально потребує допомоги.

Говорячи відверто, тут ще й можуть бути зловживання. Коли на один і той самий товар є різна ціна, іноді відбуваються певні проблеми з моніторингом. У підсумку, дешева кВт год не завжди доходить до населення. В межах балансу постачальниками соціальних послуг може споживатися на рівні бізнесу.

Фото: Економічна правда

Тож ціна повинна бути однакова, потенційно ринкова. Ринкова ціна стимулює до енергоефективності. А ті, хто не можуть собі цього дозволити повинні звертатися по адресні субсидії, що допомагають людям виживати.

Минулої зими європейці допомогли створити у Молдові спеціальний фонд. Він прозоро і безпосередньо направляє гроші на допомогу. Люди відчувають те, що є монетизована субсидія, бачать ефект від зменшення споживання, на ринку – реальна ціна і, як результат, відсутність спотворень, які, на жаль, є сьогодні в Україні.

В Україні можливі віялові та аварійні відключення електроенергії

Збільшення тарифів з 1 червня може співпасти з початком віялових відключень. Яка причина цих заходів?

– Ми зараз говоримо про віялові відключення. В Україні може з’явитися дефіцит електричної енергії. Причина у виведенні атомних блоків на ремонт і перезавантаження. Наші атомні блоки не були оптимально завантажені в момент паводку, великої води, роботи «Укргідроенерго» і гідростанцій в лютому. Починаючи з 15 лютого, коли з’явилося більше сонячних днів, у нас вже був профіцит. Всі 9 атомних блоків, контрольованих Україною, працювали повним складом. Тепер виникла ситуація, що до половини цих блоків потрібно виводити в ремонт або на перезавантаження палива саме у період літнього піку електроспоживання. Адже не секрет, що у найбільш спекотні дні вмикають кондиціонери і вони забирають досить велику потужність системи. Тому й виникає ситуація, коли замість профіциту з’являється дефіцит.

Фото: Інформатор

Не думаю, що вже зараз можемо говорити про віялові, аварійні відключення чи блекаути. Скоріш за все, енергетикам вдасться оптимізувати ситуацію.

Завжди є варіант з імпортом. На жаль, він – дорожчий. Проте можна купувати, коли у Європі – найнижчі ціни. До прикладу, в Румунії ціни бувають 6 євро/мВт год. Це – досить низька ціна.

Сподіваюся, що енергетики впораються з цими викликами.

Повернення акцизу збільшить вартість палива на 8-10 грн за літр

Також влітку має відбутися підвищення тарифів на паливо. З 1 липня маємо повернутися до довоєнних ставок акцизів і ПДВ. Як це вплине на його вартість?

– Дефіциту на нафтопродукти не мало б бути. Але крім того, що ми повертаємо податки і акцизи, у нас зменшується ціна на еталонний бренд, на нафту у світі. Вона має відображатися відповідно і в наших цінах.

Фото: Апостроф

Щодо повернення ПДВ це – окрема розмова. Чи дійсно потрібно повертати 20%, чи можливо менше… Повернення акцизу збільшить ціни на 8-10 грн за літр, залежно від нафтопродуктів: чи це бензин, чи дизпаливо.

З іншого боку, зменшення світової ціни на нафту також має відображатися на гаманці українців. Ми бачимо, що на сьогодні (ще до того як повернули податки та акцизи), спостерігається зменшення цін. Однак певне здорожчання мабуть буде. Але воно буде не критичним. І дефіциту, який би ми могли побачити найближчим часом, також не передбачається.

Скрін з відео: Перший Західний

Розмовляли Ярина Капітан, Стас Гордієнко

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини