Україні необхідні безпекові гарантії: надання F-16, членство в НАТО і поставки зброї – генерал ЗС Австралії

Фото ілюстративне: Слово і Діло

Зараз українська армія є найкращою армією світу. Тому як українські військові майстерно управляють дронами, можуть повчитися навіть західні армії. Важливим є і лідерство військового керівництва ЗСУ. Це все у поєднанні із якісним західним озброєнням створює позитивні передумови для проведення українського контрнаступу, що передбачає звільнення Криму та окупованих українських територій.

Однак навіть після перемоги України, нашій державі потрібні безпекові гарантії від партнерів. Адже територіально РФ й надалі межуватиме з Україною.

Про це у програмі «Міжнародні новини» на ТРК «Перший Західний» розповів Мік Раян, генерал-майор Збройних сил Австралії у відставці.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Радіо Свобода

Добре керівництво і озброєння зіграють свою роль в контрнаступах ЗСУ

– Під час візиту до України ви проводили дискусії з українськими військовими. Що саме обговорювали?

– Я вже був в Україні у вересні минулого року. Цього разу хотів більше побачити Київ. Тут живуть цікаві люди, котрі працюють в уряді, у війську, в аналітичних центрах, медіа. Також хотів ширше подивитися на те, як відбувається війна та як українці чинять спротив у відповідь на російську агресію.

– Раніше ви заявили, що українська армія – найкраща у світі. Що в українських військах вразило вас найбільше?

– Я так вирішив у 2022 року, коли здалеку спостерігав за лідерськими і бойовими якостями українських військових. Не лише сухопутних військ, а й повітряних, морських та морської піхоти. Я спостерігав за тим, як вони перемагали у мисленні і перегравали росіян. У часи «холодної війни» про таке навіть ніхто не міг мріяти.

Окрім того, українська армія дуже швидко навчилася використовувати нове озброєння, до прикладу, системи «HIMARS», «Patriot» та низку інших озброєнь. В української армії – гарне керівництво, а тепер – і гарне озброєння. Вважаємо, що це зіграє роль в очікуваних контрнаступах ЗСУ.

У ЗСУ можна повчитися тому, як проводити операції з дронами

– Як змінилися ЗСУ, у порівнянні до лютого 2022 року?

– Слід згадати 2014 рік. Тоді українська армія була зовсім іншою військовою інституцією. Втім, через вторгнення Росії, український уряд та Збройні сили були шоковані і зрозуміли, що їм потрібно модернізовувати озброєння, організацію і загалом мислення щодо ведення війни. Заразом чимало людей, таких як генерал Валерій Залужний, були енергійні в тому, щоб змінити мислення української армії у ставленні до солдат та керівництва військами.

Фото: ЗСУ

– Які уроки західні армії, зокрема Збройні сили США, можуть взяти з досвіду українських військових?

– Є багато уроків, які ми маємо зрозуміти з досвіду України, зокрема, яким чином слід проводити операції «із сюрпризом», як перемагати росіян, як проводити операції з дронами. Українські сили використовують на поді бою тисячі дронів. Вони можуть допомагати знаходити росіян, атакувати їх, завдавати ударів з далеких дистанцій. Це ми можемо вивчити для себе.

Водночас те лідерство під керівництвом якого українська армія діє на полі бою, маю на увазі генерала Валерія Залужного та міністра оборони Олексія Резнікова, також є прикладами уроків, які ми можемо вивчати для себе.

Скрін з відео: Перший Західний

Українські війська можуть оточити росіян під Бахмутом

– Як ви можете оцінити ситуацію на полі бою?

– Після того, що відбулося біля Бахмута, російська армія перейшла до оборони на всіх ділянках фронту. Вони очікують на контрнаступ ЗСУ, але не знають, де саме він має розпочатися. Вони намагаються вбити членів українського уряду і цивільних людей, наносячи ракетні удари по Києву та інших регіонах. А ще таким чином прагнуть виснажити українські сили ППО. Однак, на мій погляд, Україна перехопила стратегічну ініціативу і її позиція ставатиме лише сильнішою.

– Ви вважаєте, що Росія хоче вбити високопосадовців українського уряду?

– Російська армія дуже хотіла б це зробити. Але набагато важливішим є те, що вони хочуть виснажити українські запаси ракет до систем ППО, щоб послабити можливості України захищати свою критичну інфраструктуру. Також вони хочуть атакувати українські сили з повітря. І це можна зробити шляхом виснаження українських запасів ракет до систем ППО.

– А що ви думаєте про поточну ситуацію у Бахмуті?

– Росіяни несуть великі втрати. Десятки тисяч росіян були вбиті та поранені за місто, яке не несе великої військової цінності. Але Бахмут – українське місто, тому українські військові захищали його дуже довгий час. Думаю зараз росіяни зрозуміють, що перебувають у позиції, в якій дуже складно захищати Бахмут. Українські війська, під час очікуваних контрнаступальних дій, можуть оточити росіян під Бахмутом і поставити їх у дуже скрутне становище.

Фото: Радіо Свобода

Україна перебуває в хорошій позиції для звільнення Криму

– Яким, на вашу думку, є найкращий сценарій для контрнаступу?

– Дуже складно щось прогнозувати. Зараз, з огляду на нове озброєння, українська армія перебуває в дуже хорошому стані. Командування ЗСУ також приготувало деякі сценарії розвитку подій. Ми всі надіємося, що до кінця контрнаступальних дій Україна зможе звільнити багато своїх територій, які були незаконно окуповані Росією та знищити велику частину російської армії. Україна вже перебуває у дуже хорошій позиції, щоб провести операцію для звільнення Криму.

– Ви вважаєте, що українська армія може звільнити всі окуповані території, включно із Кримом?

– Так мало б бути протягом цього чи наступного року. Адже українська армія зараз є дуже спроможною і найкращою армією світу.

– Нещодавно були оголошені нові безпекові зобов’язання для України. Великобританія надає нам далекобійні крилаті ракети «Storm Shadow». Як вони можуть вплинути на очікуваний контрнаступ ЗСУ?

– Ці далекобійні ракети дозволять українській армії з великих дистанцій атакувати російську логістику, російські командні центри, резервні війська та скупчення окупаційних військ. Це – важливо. Адже після того, як українські війська отримали системи «HIMARS», росіяни відступили назад. А тепер українські війська зможуть атакувати і ті позиції росіян на які вони раніше відступили. Якщо українські війська зможуть знищити російські командні центри, вбивши російських військових лідерів, це підірве можливості росіян щодо захисту незаконно окупованих територій.

Фото: Слово і Діло

Україні потрібні безпекові гарантії, оскільки РФ нікуди не дінеться

– Чи можуть російські системи ППО перехоплювати ракети від систем «HIMARS»?

– Були певні спекуляції про те, що вони можуть це зробити. До прикладу, російські системи ППО С-300 і С-400 є дуже спроможними щодо перехоплення ракет і винищувальної авіації. І немає вдосталь західних пілотів, які б хотіли протистояти цим системам. Але якщо у вас достатньо «HIMARS», то буде дуже складно збити більшість ракет цих систем.

– США дали дозвіл на передачу Україні винищувачів F-16 і проведення відповідних тренувань. Чи можуть ці літаки брати участь в очікуваному контрнаступі ЗСУ?

– Те, що Україна отримає винищувачі F-16, радари та ракети до них – чудове рішення. Це відкине назад російські винищувачі, які запускають ракети по Україні і вбивають українців.

Однак на навчання українських пілотів піде декілька місяців. Колишній генерал повітряних сил США Філіп Брідлав заявив, що на це може піти 4 місяці. Малоймовірно, що ми побачимо F-16 в українському небі вже за декілька місяців. Однак це може відбутися до кінця цього року.

Фото: Мілітарний

– Чи можуть F-16 стримати Росію від агресії проти України у майбутньому?

– Україна дуже прагне виграти війну проти Росії. Але є люди, які прагнуть стримати РФ від агресії в майбутньому. Врешті-решт Росія нікуди не дінеться. Цій нації буде болісно, що Україна завдасть їй поразки. Тому необхідні безпекові гарантії, які б передбачали надання F-16, членство в НАТО, двосторонні домовленості і програми із постачання зброї. Це все буде дуже важливим після завершення війни.

Цього року Австралія зволікає з наданням допомоги Україні

– Україна вже отримала допомогу від Австралії. Які ще види озброєння може надати нам уряд цієї країни?

– Вважаю, що уряд Австралії може зробити набагато більше. Минулого року ми дійсно надали багато бронетехніки: бронеавтомобілі «Bushmaster», боєприпаси та іншу техніку. Це рішення вітали обидві сторони. Але думаю, що цього року Австралія не виконує своїх обов’язків. Ми надали дуже мало. Думаю, що ми можемо продовжити надавати «Bushmaster», «Hawk» і виведені з експлуатації винищувачі F-18, що перебувають на зберіганні. Тож уряд Австралії дійсно може зробити більше. Я вже заявляв про це.

– А в чому причина такого зволікання?

– Складно зрозуміти. Дехто вважає, що це відбувається через загрозу Австралії з боку Китаю. Але це зараз ніяк не проявляється на відміну від загроз, що стоять перед Україною. Україна зараз бореться за своє життя. Україна це – молода демократія, яка виборола підтримку міжнародної спільноти у цій війні. Тож нам слід підтримувати Україну, надавши фінансову, гуманітарну та військову допомогу.

Бронетранспортери Bushmaster. Фото: Радіо Свобода

Атака дронами по Кремлю це – атаки на російську політичну систему

– Україна змогла успішно збивати російські гіперзвукові ракети «Кинджал», використовуючи американські системи ППО «Patriot». Чи це руйнує міф про сучасні військові технології Росії?

– Це руйнує міф, який просував Путін про те, що в них є якась особлива зброя. Але такої диво-зброї не існує. У війні немає такої срібної кулі. І російські технології: ракети, літаки, танки, артилерія не є такими ефективними, як те західне озброєння, яке сьогодні використовує Україна. У росіян – багато проблем. Вони програють технологічну битву на полі бою і за лідерство у війні. Українські військові лідери – набагато кращі. Росіяни зараз мають дуже багато викликів, а українська армія – дуже багато можливостей.

– Після однієї з масованих атак по Києву, генерал Кирило Буданов пообіцяв відповісти на це і ми побачили атаки безпілотників по Москві. Чи справді це визначна подія для війни?

– Атака дронами є дуже розумною, незалежно від того, хто її організовував: українські військові, групи, фінансовані Україною чи групи, що надихаються боротьбою України. Це була атака на російську політичну систему. Вона продемонструвала, що Москва – вразлива. До речі, обійшлося без людських жертв, на відміну від того, що росіяни роблять в Україні кожного дня.

Скрін з відео

– Чи є сенс продовжувати такі атаки? Чи може це призвести до зміни влади у РФ?

– Не впевнений чи може це призвести до зміни влади в Росії, але це є політичною атакою, яка збільшує тиск на російську армію і політичну еліту. Окрім того, це не спричиняє втрат серед російського цивільного населення чи великих руйнувань цивільної інфраструктури. Саме тому ці атаки дронами є дуже розумними. Врешті-решт українська армія і президент Володимир Зеленський воюють, дотримуючись українських цінностей щодо збереження людського життя. Тому немає атак по цивільному населенню. Ось чому така форма атаки проти Москви, яку ми побачили є дуже розумною.

Події у Бєлгородській області збільшать тиск на Путіна та його радників

– Легіон «Свобода Росії» провів атаки по російській території та звільнив декілька населених пунктів у Бєлгородській області. Що це означає з військової точки зору?

– Вважаю, що ці атаки є дуже подібними до атак безпілотників по Москві. Вони мають незначну військові цінність. Утім це атаки по російській політичній системі. Це демонструє, що російські політики та військові не можуть захищати своїх громадян навіть від таких простих атак. Тобто це ще збільшить тиск на президента Путіна та його радників.

– Якщо такі атаки продовжаться, як вони можуть вплинути на можливості РФ продовжувати війну проти України?

– Можемо побачити, що російська армія передислоковує свої війська, посилить захист прикордонних територій і, можливо, виведе для цього деякі війська з України. Поки я не бачу, щоб це мало ефект на майбутні наступи. Але реальним результатом цих атак є політичні наслідки для Путіна.

Наслідки бойових дій у місті Шебекіно, Бєлгородська область. Фото: Радіо Свобода

– В Офісі президента України запропонували створити демілітаризовану зону між Україною та РФ. Що ви думаєте з цього приводу?

– Така зона може бути встановлена вздовж кордону на 1-2 км вглиб Росії. Подібна колись була встановлена між Північною та Південною Кореєю. Це – непогана ідея. Така зона дозволила б уникнути можливих інцидентів між двома державами після того, як Україна переможе у війні.

– Чи може така зона передбачати розміщення військ на території Росії?

– Головна мета таких зон – впевнитися, що збройні війська розміщені на певній відстані від кордону. Для цього потрібна система моніторингу, сенсори і, можливо, міжнародні спостерігачі. Думаю, що поки рано говорити про це. Але такий варіант варто розглянути після того, як Україна переможе.

Вже є укладена партнерська угода між НАТО та Україною

– Чи можуть безпекові гарантії для України передбачати надання нам у майбутньому літаків п’ятого покоління, зокрема винищувачів F-35?

– Це – питання майбутнього. Протягом декількох наступних років такого не станеться. Думаю, що зараз Україна буде займатися винищувачами F-16, що є досить дієвими. Заразом, коли Україна буде в НАТО і будуть укладені безпекові домовленості зі США, такі технології можна надати Україні. Однак це вже ідеї на майбутнє.

– Чи було б корисним для України укладання безпекових угод зі США щодо безпеки і територіальної цілісності? Саме так свого часу зробила Південна Корея, уклавши угоди зі США.

– В України вже є безпекові угоди зі США. Маю на увазі Будапештський меморандум, укладений між Україною, США, Великою Британією та РФ. Ця угода визнавала суверенітет України і надавала безпекові гарантії щодо захисту суверенітету. Звісно, Росія не виконала своїх зобов’язань. Тоді загалом було надано багато обіцянок. Утім вже є укладена партнерська угода між НАТО та Україною і можуть бути укладені додаткові угоди, щоб надати Україні надійні, безпекові гарантії у майбутньому.

Скрін з відео: Перший Західний

Розмовляв Даніель Ткіє

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини